O lednových Vánocích

31. ledna 2009 v 20:52 | Petr Vápeník |  Glosy, fejetónky, úvahy
Je kolec ledna. Ještě předevčírem, zdá se, svítil v obývacím pokoji vánoční stromeček, ostatně pořád tu hrdinně stojí času navzdory, nesvítí sice, ale pořád zdobí a chrání si pichlavě svůj prostor u okna. Ze všech načančaných barevných světýlek na baráčcích a zahrádkách v okolí už zbyl jen jeden samotář, který se i do první únorové noci chystá svítit, blikat a připomíná tak minulé - a možná už i ty budoucí - Vánoce. Jak dlouho ještě vydrží? Do zítřka? Do příští neděle? Do Velikonoc?

Ano, občas jsme doma mívali vánoční stromeček až do Velikonoc. Částečně proto, že se nám to tak líbilo, částečně proto, že jsme byli líní ho odstrojit. Stal se vždy skoro členem rodiny. Když jsme se o něj nešetrně otřeli a sestřelili jsme pár jehliček, slušně jsme se mu vždy omluvili. Nikdy jsem proto nerozuměl lidem, kteří své stromečky odhazovali k popelnicím již na konci prosince. K čemu takový stromek, když ani nestihne provonět smůlou svůj dočasný domov?

Myslím, že našemu současnému vánočnímu stromku se u nás líbí. Může mi nakukovat přes rameno, když píšu na počítači, dívá se s námi na zprávy. Když máme dobrou náladu, je spokojený, protože se může uvolnit a protáhnout si větve. Když jsme nabroušení, zdá se, jako kdyby moudře ustoupil hlouběji do stínu svého kouta, jen aby nepřekážel, aby to nezhoršoval. Teď mne sleduje a zdá se, že si užívá svých pactnáct minut slávy, protože se píše právě o něm. Stojí nějak rovněji než normálně, vypadá jako větší fešák než ještě včera. Černá borovička a přesto o ní píšu v mužském rodě. Je to on, stromek, přítel, který si nečiní pražádných nároků.

V některých oblastech Řecka visí vánoční výzdoba po celý rok. Jen před každými skutečnými Vánocemi se žárovičky připojí do zásuvky a všechny ty vánoční komety a svíčky a sněhové vločky a dárečky se na pár dní rozsvítí. Ale i v srpnu v obrovské letní výhni si na tu kometu, na sněhovou vločku, na svíčku, můžete na rozpálené ulici sáhnout.

Vánoce už jsou pátý týden historií a přesto z nich něco milého zůstalo. A zůstane. Do zítřka? Do příštího týdne? Do Velikonoc? Kdo ví! Třeba až do příštích Vánoc jako v Řecku. Pak jen prohodíme stromečky a jmelí a pojedeme dál. Tak šťastné a veselé!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Melinda Melinda | 7. února 2009 v 18:17 | Reagovat

Náš stromeček stále stojí. Už nevoní a začíná padat, ale pořád je to fešák. Jenom 31.1. přestaly svítit žárovky, Asi se rozhodly, že společensky přijatelná doba svícení pro ně letos skončila. Věřím, že v prosinci se zase bez problémů rozsvítí.

2 pětišmidra pětišmidra | 25. července 2009 v 4:51 | Reagovat

Tedˇ,uprostřed horkýho léta, dočítám se k vánočním esejím,a děsí mě představa,že je blíž na druhou stranu, než zpět..
Někteří z toho ale evidentně nerobí problém, neboť tuhle jsem s údivem vzhlédla k portálu jistého obchodu, a zjistila, že ho zdobí kompetní světelný had z vánočních světýlek..
Waúúú.. Ještě-nebo Už?

3 čerf čerf | 25. července 2009 v 10:40 | Reagovat

Ještě před čtrnácti dny pro mne bylo "ještě", teď už je zase "už". Před dvěma týdny jsem totiž teprve zlikvidoval původně vánoční borovičku. Byla se mnou od února odstrojená, ale pořád tichá a přiměřeně ozvláštňující interiér bytu. Zápalná oběť tak jasně oddělila jedno období od druhého. A v obchodech jistě vánoce vypuknou každou chvíli. Pustíme si televizi a tam budou hrát "Rolničky" a já si půjdu do koupelny polít hlavu studenou vodou a budu si opakovat: "Je léto, je léto, je léto!"

4 pětišmidra pětišmidra | 30. července 2009 v 23:51 | Reagovat

nexci

5 Lytchi Lytchi | Web | 2. prosince 2009 v 20:21 | Reagovat

Vida a dnes máme 2. 12. 09 a duch Vánoc přetrval v Tvém článku;)

6 adaluter adaluter | Web | 28. května 2011 v 18:05 | Reagovat

Tak to jo, borovička možná, ale smrček nám, i s největší opatrností v našlapování kolem, vydrží oblečen do přírodního hávu maximálně šestinedělí, Potom shodí nejen jehličí, ale i většinu ozdob. :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama