O mořských proudech a plastových kačenkách

14. července 2009 v 21:43 | Petr Vápeník |  Glosy, fejetónky, úvahy
Kdysi prý na moři ztroskotala loď vezoucí mimo jiné velký náklad hraček. Z jednoho z kontejnerů přitom vypadly tisíce plastových kachniček a celé obrovské hejno posedalo na slanou mořskou hladinu. Plastové figurky jsou, jak známo, nezávislé na sladké vodě i na příjmu potravy a především - jsou jen obtížně potopitelné. Plastové hejno tedy začalo po moři putovat a odborníci záhy zjistili, že neexistuje lepší metoda, jak precizně zmapovat mořské proudy, než pohyby tohoto hejna dlouhodobě pozorovat. Od té doby si jistě na sledování pozoruhodného mlčenlivého hejna kačenek vydobyly vědecké ostruhy desítky a možná stovky vědců díky článkům typu "Příspěvek k popisu dynamických vlastností povrchové hmoty moří a oceánů prostřednictvím migrace čínských plastových kachniček typu AS-35 (s červeným zobákem)".

Vždycky si představuji, jak na svých již roky trvajících cestách nekonečnými mořskými dálavami kačenky občas proplouvají velezdymadly Panamského průplavu, aby opustily probrázděný Atlantik a vrhly se do vod Pacifiku, jak zamrznou na celou polární zimu v arktických oblastech nebo obsadí - mlčky stávkujíce za lepší životní podmínky pro plastové kachny celého světa - rotterdamský námořní přístav se všemi jeho dočasně zaparkovanými brutoregistrovanými tunami i táhnoucími jeřáby. Jak kolem nich na volném moři proplouvají obrovské šífy, vždy decentně zpomalí, aby z těch velkých vln nebylo kačenkám špatně, a mohutné lodní sirény zaduní plastovému hejnu na pozdrav. Jak se obrovské kachní hejno rozděluje podle větvení proudů a po nějaké době se opět k všeobecné radosti všichni shledávají na rozlehlých mořských náměstích, do kterých se mořské proudy vlévají jako obrovské neviditelné řeky. Jak malé žluté figurky nenásilně obkličují útočící somálské pirátské lodě a svým tichým nátlakem se zbytečně snaží je přimět k rozumu. Jak věrně doprovázejí k nejbližší pevnině čerstvé trosečníky, aby se pak co nejrychleji znovu vydaly na volné moře plnit svůj dlouhodobý výzkumný úkol.

Vždycky když ti, jejichž prostřednictvím v naší demokratické společnosti lid vládne, chtějí zjistit, jak budou různá místa reagovat na nějaký jejich připravovaný krok, říkává se, že tzv.vypustili zkušební balónek. Nejčastěji tak podle svého zvyku zkoušejí, kam až sahá napohled bezmezná trpělivost poddanstva (např. při stanovování stále jednodušších a jednodušších daňových pravidel, kterým ovšem rozumí stále méně lidí), případně jakému kroku početné voličské skupiny tvořené především nepříliš přemýšlející ale náležitě konzumující rosolovitou hmotou nejhlasitěji zatleskají (např. zrušení podpory tak zbytečné a bezúčelné věci jako jsou pro každou banánovou republiku věda a výzkum nebo radikální zvýšení daní všem, kteří se svých úspěchů nedejbože dobrali vlastní pílí a vlastními nápady).

I takový vypuštěný balónek - stejně jako plastová kachnička, trasuje jemné neviditelné proudy, nálady a mínění, testuje se, odkud a kam to různé návrhy a tvrzení zanese a co z toho vzdušného výletu vzejde. Často se ukáže, že i balónek sám byl vlastně jenom malou a obtížně potopitelnou mediální kachničkou. A když balónek přežije, podle jeho pohybu se pak na kanónech pro následující nevyhnutelnou těžkou palbu nastaví trošku jinak měřidla, aby ztráty soupeřů byly co největší, vlastní vítězství co nejslavnější, veřejné bušení do svých vítězných prsou co nejhlasitější a pochvalný ryk zástupů co nejopojnější.

Mezitím se samozřejmě všichni političtí soupeři snaží takový balónek zasáhnout a zlikvidovat ho jako husitská práčata, aby byl vzdušný prostor volný pro jejich vlastní zkušební balónky. Anebo někdy jen tak z principu, aby to protivníkovi tak pěkně nelítalo (někdy se tomu taky trefně říká "sebrat soupeři kachničku").

Nemůžu si pomoci, ale plastové kačenky a jejich věčný nezadržitelný sledovaný koloběh mi přijdou zajímavější a účelnější, jejich život - i přesto, že občas cestou potkají hurikán nebo tropickou bouři a jsou pak vystaveny obrovským vlnám - se mi zdá ve výsledku klidnější a smysluplnější. A svou nenásilně umíněnou vytrvalostí jsou mi prostě sympatické. Až vás někdy při vaší dovolené u moře nebo na širém oceánu budou míjet, vyřiďte jim, prosím, ode mne pozdrav.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 userka userka | E-mail | Web | 4. března 2015 v 22:14 | Reagovat

Představa těch na vlnách se houpajících žlutých kačenek je fakt pěkná. Radši při představě, že se do oceánu vysypal celý náklad lodě včetně jí samotné, přimhouřím moje ekologicky laděné oko.

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 4. března 2015 v 23:18 | Reagovat

[1]: Ano, to je oproti jiným druhům ještě tolerovatelný způsob znečištění :-).

3 Bev Bev | Web | 5. března 2015 v 14:32 | Reagovat

I mně se ta představa moc líbí, úplně je vidím, jak se pohupují na vlnách, očka vážná, zobáčky namířené do všech stran. :D

4 Van Vendy Van Vendy | Web | 5. března 2015 v 16:15 | Reagovat

Už si nepamatuji, k jaké souvislosti měl být onen zkušební balonek, ale o nepřehlednutelnosti daňových zákonů, házení klacků pod nohy každému, kdo by chtěl zkusit podnikat, jsem už četla ledaccos.
Paradoxně přitom vzniklo spousta dotacemi vybavených míst pro podporu uprchlíkům. Že vlastní obyvatelstvo páchá sebevraždy z ekonomických důvodů, to už nikoho z horních míst nezajímá. Nejsou totiž tak atraktivní, jako uprchlíci.
Ale plastové kačenky na moři - to by mohla být parádní fotodokumentace. :-)

5 Čerf Čerf | E-mail | 5. března 2015 v 20:31 | Reagovat

[3]: Taky by se někdy mohly vpravit proti proudu řek do vnitrozemí :-)

[4]: Pokud jde o uprchlíky, v rozumné omezené míře jsem pro. Minimálně jako oplátku za všechny ty roky, kdy se pro změnu v cizích zemích ujímali českých uprchlíků.
Taky bych někdy kačenky rád potkal, nejlíp na nějakém malém českém rybníku, aby nebyly velké vlny :-).

6 Miloš Miloš | Web | 6. března 2015 v 22:55 | Reagovat

By mě zajímalo, jestli ty kachničky jsou pořád spolu, nebo se už "rozutekly" každá za svým vlastním štěstím.

7 Čerf Čerf | E-mail | 6. března 2015 v 23:25 | Reagovat

[6]: Kdoví. Přitažlivost společenství je velká.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama