Nedělní miniglosy č.30

20. září 2009 v 21:19 | Petr Vápeník |  Nedělní miniglosy
První zasedání politicko-jazykovědné komise odstartovalo akci "Nové vzory pro naši mládež". Jednání, na jehož programu byly vzory podstatných jmen ženského rodu, však prozatím k úspěchu nevedlo a k žádné změně nedošlo. Zelení marně navrhovali za vzor slovo "liška", proti byly především zástupkyně ženských organizací. Lidovci dlouho nemohli pochopit, že jimi navrhované slovo "most" není rodu ženského, a argumentovali tím, že Kost je hrad a hrad už jeden vzor má. "My jsme spokojeni," řekl nám zástupce sociální demokracie. "Chtěli jsme zachovat růži a podařilo se nám to." Komunisté požadovali zařazení vzoru "třešeň", což bylo ostatními jednoznačně odmítnuto. "No nic, "píseň" taky není špatná," glosoval výsledek komunistický člen komise. "Ostatně internacionála je koneckonců taky píseň, že?" ODS se sice formálně snažila prosadit vzor "koule", ale po očekávaném neúspěchu prý napře své úsilí do jednání o vzorech mužského rodu, které jsou stejně nejdůležitější, protože tam je "předseda" i "soudce". Podobně reagovala i TOP09: "Naše priorita je střední rod, kde bychom rádi prosadili vzor "kníže". Snad nebudou drůbežářské odborové organizace proti."
------------------------
Slovenské Ministerstvo zahraničí zatím zcela nevyvrátilo obavy českých turistů, že po zavedení nového jazykového zákona nebudou moci Češi na Slovensku zdravit slovy "Dobrý den". "Naši právníci připravují oficiální stanovisko," řekl mluvčí ministerstva. "Do té doby doporučujeme pro jistotu zdravit jenom slovem "Dobrý", což je správně v češtině i slovenštině, takže si zachováte svou národní hrdost a nespácháte přitom trestný čin."
----------------------
Stále více žáků a studentů v době vyučování využívá internet přes své mobilní telefony, což v hodinách působí rušivě. Proto se Ministerstvo školství rozhodlo spustit rozsáhlý projekt "Internet ze škol", v průběhu kterého by měly být v příštích třech letech všechny školy vybaveny účinnými rušičkami. "Bude se ale jednat o rušičky nové generace," vysvětlil vedoucí projektu. "Budeme tak připraveni v případě, že by v budoucnu došlo k dalšímu přehodnocení vztahu škol a internetu, veškeré rušení kdykoli zrušit."
--------------------------------
Proslýchá se, že v příštím pořadu "Pošta pro tebe" vystoupí společně předsedové našich dvou nejsilnějších stran, kteří se přes pošťáka Ondru pokusí pozvat do televizního studia bývalého místopředsedu vlády a nyní úspěšného advokáta Jana Kalvodu. "Ano, staly se chyby a jeden čas nebyly naše vztahy nejlepší," připouštějí oba pánové, "ale myslíme si, že po tolika letech bychom si už mohli konečně vzájemně odpustit, padnout si do náruče a nechat volby do Poslanecké sněmovny bezproblémově proběhnout."
--------------------------------
Po vyčerpávající pětisetové bitvě nakonec v Davisově poháru zvítězila ve čtyřhře Pravda a Láska nad Lží a Nenávistí. Po pátečních prohrách Pravdy s Nenávistí a Lásky se Lží ve dvouhrách tedy o celkovém vítězi rozhodnou až nedělní zápasy. "Šance ještě žije, deme vod zápasu k zápasu. Hlavně musíme hrát svou hru," komentovala prozatímní průběh napjatě očekávaného utkání Láska.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pětišmidra pětišmidra | 23. září 2009 v 19:08 | Reagovat

Tprve tahhle zmínka o knížeti mi dala podnět k zamyšlení, jaký je to paradox, že "kníže" je vlastně sklońován ve středním rodu,ač jistě urozen a rodu vznešeného.
Navíc -"to"- kníže je označení podle mě  pro ev. zdatného jinocha v plné síle
poněkud degradující. Ale protože když se dnes řekne o někom "kníže",vyvstane mi vždy na mysli jeden konkrétní,myslím,

2 pětišmidra pětišmidra | 23. září 2009 v 19:12 | Reagovat

že se v tom není třeba dál vrtat.
Se mi to odeslalo omylem nadvakrát.
Není dobře moc myslet.. Občas ;-)
Zatracený podzemní sifony ;-)

3 čerf čerf | 23. září 2009 v 20:19 | Reagovat

I já jsem si teprve při vymýšlení textu (rozcestí Kláštorisko :-)) uvědomil, že kníže (tedy jako slovo!!)není mužského (byť sebevíce vznešeného) rodu, protože napřed jsem ho chtěl "navézt" tam. Ale použít jsem ho nějak musel, protože mi pro "topku" prostě nic jiného nenapadlo :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama