O složence a Werichově babičce

17. května 2010 v 18:43 | Petr Vápeník |  Glosy, fejetónky, úvahy
Jan Werich (a po něm i Miroslav Horníček ve svých Hovorech H) kdysi dával k lepšímu historku se svou babičkou, kterou vzal jako úspěšný prvorepublikový mladý podnikatel na projížďku svým zbrusu novým automobilem. Na rovném úseku silnice to rozpálil a pyšně oznámil spokojeně se rozhlížející babičce: "Babičko, jedeme sto!" Informace však neměla žádný ohromující účinek a babička s úsměvem odvětila: "Jeníčku, jeď dvě stě!"

Pracujeme-li totiž s příliš velkými čísly, přirozeně nás to vede k trochu bohémskému zacházení. Mezi čtyřicítkou a devadesátkou na silnici je pro nás mnohem představitelnější rozdíl, než když se hvězdná loď Enterprise ve Star Treku pohybuje rychlostí 40% nebo 90% rychlosti světla. Umíme si dobře představit, jaký čas je několik měsíců, ještě lépe jeden den nebo deset minut. Když nám ovšem někdo řekne, že se něco možná odehraje za 200 let, představivost začne selhávat, protože to jde mimo naši zkušenost. Natož když jde o milióny nebo miliardy let. Má-li nás něco potkat za milión let, jako by to neexistovalo. Jo, když nás to čeká zítra ráno, to je jiná!

Totéž platí pro množství peněz. Když někomu dlužíme tisícovku, umí být ta představa hodně nepříjemně reálná a má tendenci se v podobě brouka vkrádat do mozkových závitů a plen. Když ale někdo mluví o zadlužení v miliardách nebo biliónech korun, stává se z hmatatelně nepříjemné reality jenom rozmlžené číslo, nad kterým se dá mávnout rukou. Asi velké, ale číslo. Pro běžného člověka uvyklého vycházení se standardními bankovkami je celkem jedno, jestli jde o 100 milionů nebo o bilióny; obojí je hodně, o dost víc, než si umíme představit. A někteří politici na tuhle notu hrají: Proč bychom si měli dělat starosti s něčím, co si neumíme ani představit, když je tu tolik lákadel a sladkostí, které si umí představit každý?

A proto jsem rád, když někdo má odvahu převést čísla, jejichž cifer už je tolik, že se nám ten zástup dostává postupně z dohledu, na něco, co si umíme představit velice snadno. "Tohle číslo na složence selecí barvy je tvůj dluh," říká nepříjemná kampaň. "Tváří se sice jako dluh státu, ale je to tvůj dluh. Možná jsi ho přímo nezavinil, ale nikdo jiný, kdo by ho zaplatil, není a bohužel ani nebude po ruce!" No a ten pád z výšin čísel používaných spíš v astronomii k číslům z mrazivě přízemních poloh představitelného světa, je tvrdý. Někteří padlí Ikarové jsou následkem toho vážně zranění, mnozí potlučení. Většina naštvaná. Ale to, že mě něco štve a že se mi to nelíbí, ještě neznamená, že to neexistuje. Popřejme aspoň trochu sluchu těm, co nám říkají nepříjemnou pravdu, i když se sladká slůvka prodavačů zlevněné cukrové vaty poslouchají lépe a jsou taky o dost hlasitější.

Představuji si Werichovu babičku, jak jí přijde domů taková složenka a mladý Jeník jí řekne: "Babičko, každý z nás má zaplatit víc než sto tisíc!" A babička fanfarónsky mávne rukou a rozhodne: "Jeníčku, zaplať dvě stě!!" Tak si ještě chvilku užívejme a až to bude mít každý za dvě stě, požádejme o pomoc Jeníka. A jsem zvědav, kam nás ten jinak slušný a dobrosrdečný chlapec pošle.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucy Lucy | E-mail | Web | 17. května 2010 v 19:28 | Reagovat

Moc hezký článek :) souhlasím s tebou :)

2 vydelavej-po-netu vydelavej-po-netu | E-mail | Web | 17. května 2010 v 19:38 | Reagovat

Ahojky nechceš i vydělat kolem 2000 až 3000 kč měsíčně? ztratíš tím 5 minutek denně.. A registrace a nebo i třeba odhlášení je ZDARMA jako vše ostatní :) mrkni na můj blog a dozvíš se víc :))

3 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 17. května 2010 v 20:36 | Reagovat

[2]: Jeníčku, vydělej si 6000 měsíčně, ztratíš tím jen 10 minutek denně.

4 Vendy Vendy | Web | 17. května 2010 v 22:32 | Reagovat

Deset minutek denně a 6000 měsíčně by bral každý, takže v tom bude asi nějaký háček.
K tomu dluhu -jsou tady dvě pravdy.
První je, že dluh zavinila vláda a ne lidi. Protože lidi by nesjednávali tak nesmyslné smlouvy, nekupovali by zbytečné kraviny za horentní peníze a neprodávali by svůj majetek pod cenou. Navíc tu byly výlety do zahraničí, pod směšnými záminkami služebích cest, lety na lyžovačky vládním vrtulníkem, jízdy zdarma, všemožné výhody, o kterých snad ani nevíme...
Druhá věc je, že dluh je třeba zaplatit. A kdo to zaplatí - lidi. Protože jich je hodně a oni to nějak utáhnou. Fascinuje mě to a je mi z toho i blbě, ale vím že s tím nic neudělám a že ze mě ten dluh vydřou jakýmkoliv způsobem. (Teda v případě, že budou chtít zadlužování zastavit...)
Třetí věc je, že s touhle tzv.složenkovou výzvou přišel zrovna Kalousek, který se na tvorbě těchto dluhů významně podílel.
Ouvej, nějak jsem se rozepsala, můžeš se mnou nesouhlasit, je to jen názor...
Jo, kdyby tak šlo vydělat 6000 měsíčně za 10 minut, asi bychom byli všichni v balíku.

5 Čerf Čerf | 18. května 2010 v 15:05 | Reagovat

[2]: Jestli dobře počítám, za dvě a půl hodiny měsíčně si vydělám 3000 Kč, to je 1200 Kč za hodinu práce. Stačí tedy 100 hodin, což je 10 dní s prodlouženou šichtou a vydělám si na svůj podíl dluhu a můžu s klidným svědomím složenku zaplatit. Takže bychom si jako národ mohli udělat takovou malou desetidenní brigádu a máme uklizeno, jak jednoduché! Bojím, bojím, že mě zase někdo tahá za nos!

[4]: Privatizace zisků a znárodnění ztrát, je bohužel dávný a pohříchu mnohokrát "úspěšně" použitý princip. Netroufal bych si ale dělat tak ostrou zeď mezi vládou a lidmi. Poslední dobou se kolem kormidla točí především ti, kterým setsakramentsky záleží na tom, co si lidi o různých věcech myslí (viz tu spoustu nesmyslných průzkumů). Kdyby existovala jasná a ostře formulovaná poptávka po tom, aby stát nedělal další dluhy, pánové by se přetrhli, aby začali konat. Ale takové hlasy se zvedají ve větší míře až teď, když začalo být na huntě Řecko, do té doby to trápilo málokoho. Taky bych radši, kdyby s tím přišel někdo jiný, než právě pan Kalousek, ale nepřišel. A díky za reakci, každého poctivého názoru si moc vážím a nemusí být přesně stejný jako ten můj :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama