Postřehy z předvolebního času

22. ledna 2013 v 22:03 | Petr Vápeník |  Glosy, fejetónky, úvahy

Poslední dobou se snažím psát o všem jiném než o prezidentských volbách a související kampani. K tématu se ostatně vyjadřuje kdekdo, takže není nutné rozšiřovat počet jednobrdných článků, které většinou sestávají z informace, koho bude pisatel volit, a z více či méně podrobného zdůvodnění, proč právě tak. A protože nechci ještě více rozdmychávat už tak značnou hysterii, volím raději jiné formáty: Tu básničku, jindy zase fotohádanku, názor na knížku, atd. To vše s vědomím, že jsem tento blog kdysi zařadil do kategorie Politika a společnost, byť mám s takovou kategorizací docela zásadní problém a mám rád naopak blogy, které jsou vedené pokud možno napříč různými kategoriemi, stejně jako jdou napříč kategoriemi a úzkými škatulkami jejich autorky a autoři. Už už jsem si říkal, že mi někdo jistě co nevidět pošle výtku: Jak je možné, Čerfe, že nepíšeš o volbách, když jimi žije většina lidí v tomhle státě. A mně nezbývá, než odpovědět: Právě proto!


Možná je moje předvolební odtažitost dána i tím, že mám pro sebe - pokud jde o kandidáta - už dlouho a úplně jasno, ve druhém kole ještě mnohem víc než v prvním. Nepotřebuji proto sledovat všechny televizní debaty, číst všechny komentáře více či méně pomazaných politologických hlav, poslouchat extatické výkřiky různých "významných osobností", které v sobě jakoby zázrakem našly v pravý čas tu pravou víru. Nepotřebuji ke štěstí přesvědčovat někoho, že právě můj názor je ten správný; i kdyby nebyl, je můj, a to je důležitější, než to, zda je správný, protože sousloví "správný názor" mi v politice vůbec nedává smysl. Nemusíte se tedy bát: Budu se tímto článkem snažit nepřispívat všeobecné "stádotvornosti" (viz článek O stádotvornosti zpřed dvou týdnů), která, myslím, ovládla před druhým a rozhodujícím kolem volby veřejný prostor ještě mnohem víc než v době vydání mého článku.


Chtěl bych se s vámi ale rozdělit o několik postřehů, co se mi na tomto zjitřeném období zdá být zajímavé, až už je to skutečnost pozitivní nebo spíše k vzteku. Ale dobře si uvědomuji, že co připadne pozitivní mně, může být druhému člověku k nesnesení a opačně. To už tak prostě v podobných volbách bývá, tak si na to zvykejme.

1. Myslím, že se dobře ukázalo, že "hádavost" našich představitelů není (pouze) projevem jejich zvráceného ega, ale patří k lidské přirozenosti. Jakmile se má člověk pro něco rozhodnout a snaží se to udělat odpovědně, je jasné, že nese těžce, pokud se někdo jiný po podobně náročném procesu rozhodne zcela jinak než my. Vidíme tak kolem sebe případy, kdy až teď lidé poznávají, že mít zcela opačné názory na stejnou věc je normální, byť zpočátku nepochopitelné.

2. S úsměvem pozoruji, jak často lidé považují jiný než svůj názor za projev hlouposti nebo aspoň pomýlení nebo manipulace. Jó, to ten můj vlastní názor, ten je přece vždy projevem odpovědného posouzení všech plusů a mínusů, dalo mi práci, než jsem k němu dospěl, takže ti, co došli k úplně opačnému závěru, museli to myšlení odfláknout, protože jinak by přece logicky museli přijít na to samé jako já, no né :-). Ano, v některých souvislostech je to smutné, v jiných úsměvné, ale je to logické vyústění toho, že lidé nejsou spolu zvyklí diskutovat o takových věcech. Raději nadávají na ty nahoře a ve svém nadávání působí svorně, byť pod povrchem je třeba zabydlené naprosto odlišné smýšlení. Prezidentská volba toto poschovávané a často jen intuitivní smýšlení dostává na povrch a my někdy jen koukáme, protože podobný názor bychom třeba od určitých lidí nečekali.

3. Zdá se mi, že snaha udělat z jednoho kandidáta cizáka a divže ne sudeťáckého nacistu narazila na neporozumění u mladé generace, což mi dělá radost. Myslím, že mladí lidé se dnes dívají na všechny "neuralgické body minulosti" úplně jinýma očima. Cestují po světě s naprostou samozřejmostí, mají spoustu mezinárodních kontaktů a zkušeností a nenechají se strašit kostlivci, kteří byli do našich skříní narvaní před třemi nebo čtyřmi generacemi a od té doby se nechávají vykouknout jen tehdy, když je někoho třeba polekat. Jasně, ztráta osobní zkušenosti má svoje rizika, ale v tomhle konkrétním případě si myslím, že je to (z obou stran) jediná správná a možná cesta, jak postupně položit na lopatky dávné nenávisti.

4. Těší mě, že přes zjevnou snahu vnést do kampaně ostrý pravolevý konfrontační pohled, zůstává dost lidí, u kterých převažuje vnímání obou kandidátů jako dvou osobností a ne fangliček na stranickém praporci.

5. Čím dál víc si uvědomuji, že i v podobných volbách nejspíš funguje něco podobného jako v obchodě: Rozhodující pro volbu (nákup) není ani tak racionální úsudek, ale emoce. Někdo si je ochoten tuto skutečnost připustit a někdo si svou emoci potřebuje zpětně zabalit do objektivizující peřinky důvodů, aby byl sám se sebou spokojen, že nenaletěl reklamě :-).

6. Nadále si myslím, že zavedení přímé volby prezidenta bez úpravy celé ústavní rovnováhy jednotlivých aktérů, byl nesmysl. Musím ale uznat, že pozitivním prvkem je výrazné zvýšení zájmu o věci společenské, což beru jako velmi dobrou zprávu, zejména u mladších lidí. Samozřejmě, nikde není psáno, že se nevrátí obecné znechucení vším, co politiku jen trochu připomíná, ale musím uznat, že kandidáti (a to se týká všech, kteří se do volby odvážně pustili) ukázali, že politika nemusí být jenom sprosté slovo, ale je to něco, co se týká úplně každého, a když funguje mizerně, není to zdaleka jen ostuda politiků, ale všech.

7. S prezidentskou volbou k nám vtrhnul se vší razancí politický marketing se vším pozitivním i negativním, co k němu patří. Čím dřív si uvědomíme, že to není ztělesněný belzebub, jen se s ním musíme naučit počítat podobně, jako to běžně děláme s reklamami, tím víc si ušetříme vlastních nervů a potenciálních zklamání.

8. Mám radost z toho, že hodně lidí posuzuje kandidáty ne jen podle toho, jak jsou schopni se pohádat a kolik ran uštědřit svému protivníkovi. Samozřejmě, jsou i tací voliči, kteří jsou ochotni se hádat do krve vždy a všude, a těm alfa samec, jehož hlavní devizou je chvastounství a umění šlápnout soupeři na krk, bude i nadále imponovat. Ale stejně mám pocit, jako by se v prezidentské volbě začali projevovat i jiní lidé než právě takoví, jako kdyby postupně ze stínu vystupovali i lidé dosud neteční a poschovávaní. To mě osobně těší, byť řada z nich má nepochybně na věci jiný názor než já.

9. V kampani kromě ostrých výroků zaznělo i několik projevů vzájemného uznání, a dokonce se objevily i omluvy. Jistě, nejspíš nejsou úplně upřímné, ale co na tom, stejně je to posun zase k o kousíček lepší politické kultuře. Nemůžu si pomoct, já tam těch pár krůčků vidím, možná i proto, že si dávám tu práci je hledat. Mám na to ostatně - protože jsem rozhodnutý a neagituji - čas :-).

10. Skoro si troufám říct, že - ač moje sympatie a antipatie v nastávajícím klání jsou rozděleny jasně - nebudu nijak nešťastný a smutný, ani když zvítězí kandidát, kterého bych v prezidentském úřadě viděl velmi, velmi nerad. I kdyby vítěz vykonával svůj úřad špatně (kdo to mimochodem objektivně posoudí? Opět se dostáváme k tomu "správnému politickému názoru", kterým jsem si dovolil svou úvahu začít), prezident díky svým omezeným pravomocem nenapáchá velkou škodu. A myslím si dokonce, že svými budoucími špatnými kroky nedokáže vyvážit to pozitivní, čemu přímá prezidentská volba přispěla. Já - ač jsem v těchto věcech povětšinou skeptický - jsem těch pozitiv zaregistroval překvapivě dost.

Když v sobotu ringový rozhodčí zvedne ruku "mému" kandidátovi, dám si na oslavu panáka dobré slivovice. Pokud vyhraje protikandidát, dám si s temným mručením stejného panáka na rozptýlení nepříjemných myšlenek. Musím s lítostí konstatovat, že ač jsem zpočátku bral odcházejícího prezidenta jako v dané situaci nejlepší volbu, s postupem času se čím dál víc těším na jeho odchod z úřadu, protože - ač se čím dál více ohání blíže nespecifikovanými českými zájmy - domnívám se, že jim stále méně slouží. Popravdě, těším se až bude vystřídán.

Pokud jste se článkem pročetli až sem, zajímalo by mě, jestli jste také pro sebe zaregistrovali v průběhu kampaně nějaké pro sebe překvapivé nebo pozoruhodné postřehy. Čím budou pozitivnější, tím budu radši :-).

Přeji vám v pátek a v sobotu šťastnou ruku!

Pozn.: Jak říkávali Monty Pythoni: A teď něco úplně jiného! :-) Jen jsem chtěl zcela mimo dnešní téma dodat, že tento článek je jubilejním osmistým článkem vydaným na tomto blogu (ve skutečnosti osmistým prvním, ale to už teď nebudu rozmazávat). Tak vám děkuji za trpělivost, vytrvalost a chuť se vracet a budu doufat, že vás tyhle vlastnosti ještě nějakou dobu nepřejdou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Frypat Frypat | E-mail | Web | 22. ledna 2013 v 22:26 | Reagovat

Toto je snad nejrozumnější věc týkající se voleb,kterou jsem za poslední měsíc četl.Musím uznat,že mě osobně nejvíc překvapuje zájem mladých lidí,kteří se obvykle o politiku nezajímají

2 JanaP JanaP | 22. ledna 2013 v 22:26 | Reagovat

Ahoj Petre, diky za clanek. Nezapres pohled vedatora - podivat se na dane tema ze vsech moznych uhlu pohledu.

Normalne nepisi komentare, prestoze velmi peclive ctu vsechny tvoje blogy. Ale pokud ses zde primo zeptal, prijde mi slusne primo odpovedet:
Ja si prezidentskou volbu uzivam. Neuveritelnym zpusobem! Utoky a podpasovky nevnimam. Ja se uzasne bavim. To, co cesky narod dovede vymyslet (ruzna videa, vtipy, moudre bonmoty), to me naplnuje hrdosti a vraci mi vzpominky na minulost, kdy humor byl zivotadarny v dobach neveselych. Studnice ceskeho humoru, nadsazky a sebeironie se opet otevrela. Piji z ni plnymi dousky!

Mimochodem - videl jsi dnesni video Zdenka Sveraka - Bajka o lisce? To je ten zpusob humoru, ktery je tou zivou vodou do stojatych vod deni v nasi republice.

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 22. ledna 2013 v 22:48 | Reagovat

[1]: Tohle mě taky překvapuje a těší.

[2]: Video jsem neviděl, poohlédnu se po něm. Sice si nevychutnávám volby jako ty, stojím trochu stranou, ale i tak jsem si v nich našel kladné stránky. S tím "pohledme vědátora" to nebude tak horké, však vím, že i v mém případě je to hlavně emoce :-) Ale jsem moc rád, že si sem chodíš číst - a dokonce velmi pečlivě. To abych teď snad začal taky velmi pečlivě psát, ne? :-)

4 Taychi Taychi | E-mail | Web | 22. ledna 2013 v 22:50 | Reagovat

Já jen vím, že už mi leze krkem, jak se z toho mohou všichni potentočkovat. Na fb, na blog.cz, ve zprávách. Prostě už kdykoliv vidím něco o volbách, tak mi nabíhá husina.

5 Tenisák Tenisák | E-mail | Web | 22. ledna 2013 v 23:47 | Reagovat

[2]:Tak to jste jako já. taky se bavím, zároveň se divím čeho všeho jsou lidi schopní se dopustit, dokonce spolu nemluvit kvůli tomu. Takže ani nesleduji zprávy a ani debaty.

6 pavel pavel | Web | 23. ledna 2013 v 0:56 | Reagovat

Já se těmi volbami docela bavím a asi nejvíc těmi posledními reklamami pro Zemana a Schwarcenberga. Zeman tam zpočátku objímá strom a končí procházkou po Hradě, zatímco Karel žertuje o kůrovcích.
Taky je veselé pozorovat umělce, jak se dělí na dva tábory a zajímavé je, že ti, které mám rád, mají stejného kandidáta jako já.
Skoro škoda, že to už v sobotu končí... pak už bude zase jen nuda. :-D

7 marťanky marťanky | Web | 23. ledna 2013 v 1:22 | Reagovat

Velice zajímavý článek musím říct.. Mně ještě nebylo 18, takže volit nemůžu, ale my, žáci ZŠ, stejně jako všichni, o tom samozřejmě debatujeme a potají ve starých učebnicích zeměpisu a dějepisu začmáráváme pojem "devět prezidentů se vystřídalo v čele státu" a "prezidenta volí zákonodárná moc, nebo-li PS s parlamentem".. Je to první přímá volba prezidenta a lidé, kteří doteď byli naštvaní na politiku jako takovou a s ní i na hlavu státu, mají možnost alespoň o drobeček změnit politickou situaci v ČR a každý toho chce jistě využít.. Jsem za to ráda, neboť v současné době, kdy vlastně polovinu moci v české republice mají komunisté a druhou polovinu socialisté se máme na co těšit. O_O Ano, prezident nemá velkou pravomoc, ale i tak je v jeho silách (spíše v to doufám) změnit dejme tomu např. výšku státního dluhu (směrem k menším číslům, pokud možno), vyřešit nedořešené kauzy, které se smetly ze stolu díky amnestii... :-x A spousta jiných věcí, které by podle mě měl prezident udělat.. Já věřím, že až půjdu za těch 5 let k volbám, půjdu volit podle svého nejlepšího svědomí a volby, stejně jako všichni ostatní lidé, kterým záleží na své budoucnosti, aspoň na ty čtyři roky.. :-?

8 avant-garde avant-garde | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 3:19 | Reagovat

ahoj, také jsem si říkal že když vyhraje či nevyhraje můj oblíbenec tak stejně si opiju bez tak :D

9 avant-garde avant-garde | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 3:20 | Reagovat

jinak kdyby tě zajímalo moje názory, viz. můj článek. Vím sice, že blog to bude hodnocovat jako spam ale co.
http://avant-garde.blog.cz/1301/prezidentska-volba-reakce-na-negativni-kampane-m-zemana

10 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 5:40 | Reagovat

Ač si většinou dělám srandu ze všeho, tak u těchto voleb se zrovna moc nebavím, protože mi vadí ta hysterie okolo nich a okolo kandidátů. Zejména hysterie některých příznivců Karla Schwarzenberga, kteří se neštítí použít totalitních praktik. Jako například vyřazení Martina Dejdara ze seriálu "Zdivočelá země" kvůli jeho veřejné podpoře Miloše Zemana. Stejně tak byl veřejně dehonestován režisér Filip Renč. Voliči Miloše Zemana jsou na sociálních sítích uráženi příznivci K.S., jsou označováni za socky, za vyžírky a za debily. Podobných praktik jsem zažil za bolševiků habaděj a jsem docela zděšen, že je něco podobného možné v demokratické zemi 23 let po pádu komunismu.
Je to opravdu tristní pohled. Pro mě osobně horší, než pohled na minulé prezidentské volby doprovázené handrkováním poslanců a senátorů.
Aspoň však víme, proč máme takové mizerné politiky. Ti mizerní politici jsou jen obrazem mizerné kultury a mizerného občanského sebeuvědomění tohoto národa. Jsme národ lokajů, hokynářů, závistivců a nepřejícníků.
Podotýkám, že v této volbě nejsem na straně ani jednoho z kandidátů, aby mne někdo nepodezříval ze zaujatosti vůči konkurenčnímu kandidátovi. Oba kandidáti jsou pro mě špatnými kandidáty a já se tentokrát odmítám rozhodovat mezi větším a menším zlem.

11 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 6:01 | Reagovat

P.S. Navíc odmítám zdejší připitomělou hru na pravici a levici, protože tady ve skutečnosti nic takového neexistuje. Tady není ani levice, ani pravice. Většina pravicových vlád se zde chovala levicověji, než skutečné levicové strany a to včetně té vlády současné. Poslední pravicové vlády tuto zemi zadlužily do astronomické částky a jak známo, tak zadlužování státu je především úkolem levice. Současná vláda se sice snaží zadlužení snížit, ale de facto zadlužení jen zvyšuje. Navíc k tomu současná vláda neustále zvyšuje daně a rozšiřuje vliv státu na život občanů. Ani toto nepatří k pravicové politice.

12 Čerf Čerf | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 8:24 | Reagovat

[4]: V tom případě se s tím nedá dělat nic jiného, než to vydržet. Však už to nebude dlouho trvat :-).

[6]: Ano, je moc zajímavé dívat se na to, kdo koho podporuje. Jiná věc je PROČ, ale na to se výsledky ptát nebudou.

[7]: Neboj, dočkáš se. Přeju ti, ať ti tohle nadšení vydrží, byť prezident toho zrovna se státním dluhem asi moc nezmůže.

[8]: Dát si panáka a opít se, je určitý rozdíl. Já si opití schovám pro lepší příležitost :-).

[10]: Součástí volební kampaně je odjakživa spousta nefér kroků, tím víc, čím je kampaň širší a vstupuje do ní více lidí. Tím se samozřejmě zřejmých pitomostí nezastávám, štvou mě taky. Výhodou je snad to, že v běžné situaci by nevyplavaly na povrch. Nepřekvapuje mě, že se uvolnila kromě tvůrčích a pozitivních stavidel i stavidla zášti a lokajství. Jen mám pořád problém mluvit o "národních vlastnostech". Radši mluvím o vlastnostech konkrétních lidí, protože je mnoho těch, kterých si vážím a uvedené vlastnosti (byť se u nás projevují v míře nezanedbatelné) bych jim nikdy nepřisoudil.

Když odmítáš rozhodovat, je to tvoje věc, neberu ti to, i když jsem ve svém případě podobné pro mne bezútěšné rozhodování v nedávných senátních volbách řešil jinak.

[11]: Těžko zazlívat pojmům, že přestávají znamenat to, co bychom si přáli a na co jsme zvyklí. Jediná šance je si prostě sójového buřta nekoupit jen proto, že o sobě prohlašuje, že je špekáčkem :-).

13 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 23. ledna 2013 v 8:43 | Reagovat

Díky volební hysterii, podpásovkám a překrucování a kotrmelcům začal jsem studovat historii, Panslavismus a zašlou slávu schwarzenberských pivovarů.

14 VendyW VendyW | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 8:59 | Reagovat

Díky za skvěle napsaný nehysterický článek. Já mám rozhodnuto a stejně jak ty sice nebudu jásat když vyhraje ten kterému hlas nedám ale také se kvůli tomu nebudu hroutit. Nelíbí se mi ono vytahování toho že kníže není Čech, i když jeho rod patří k nejstarším českým rodům, které tu po Bílé hoře zůstaly. Vlastně jeden z mála, protože většina znich v té době emigrovala. Ale to je jedno. Nevím kdo z nás může říct že je opravdový Čech, protože díky různým válkám a migraci obyvatel se to tu pěkně prostřídalo a promíchalo. Já sama za sebe můžu říct že mám dost blízké rodiné kořeny v Rakousku ze strany maminky a vzhledem k mému jménu za svobodna počítám že i z otcovi strany to nebude to echt češství. Takže hrát na nacionalismus mi připadá ne zrovna šťastné. Nelíbí se mi argumenty o nedostudovatelném hlupci protože jak i ty jsi už zmínil červený diplom a akademický titul neznamená a priori inteligenci. Neustále se ukazuje že u nás se naslouchá přízemním argumentům a zvedá se tvrdá dělnická pěst a hrozí se
kamarádíčkováním s Německem apod. Samozřejmě ai jeden nemá ve svém týmu zrovna lidi kteří mu dělají čest, ale s tím my nic nenaděláme. Máš pravdu v tom, že mladá generace má výhodu v nezatíženosti historií, je to fakt ale samozřejmě zase by se nikdy nemělo zapomínat. Historická paměť by měla stále trvat a stále by se mělo připomínat už preventivně,co za hrůzy je člověk ve jménu různých pseudoideálů rozpoutat. Dále je to také o tom že jedna paní povídala. Nikdo z nás nevidí ani jednomu do svědomí, do kuchyně....a dávat na hlasy lidu je někdy velmi ošemetné a kontraproduktivní. Ať zvítězí ten nebo onen, nejprve budeme hudrat ale pak se stejně smíříme....a bude klid...

15 Jarka Jarka | Web | 23. ledna 2013 v 9:44 | Reagovat

Ať je to jak chce, stejně jsem si všimla toho, že smířlivěší a více nad věcí je strana voličů přiklánějící se ke knížeti Karlovi. Nemám potřebu obhajovat svůj názor a neberu protistraně její názor, jak báječné by bylo, kdyby jsme si své názory respektovali navzájem, ale někteří prostě bez toho adrenalinu nemůžou být. :-D  ;-)

16 š š | Web | 23. ledna 2013 v 10:11 | Reagovat

Mé postřehy ke kampani? Před prvním kolem jsem o volbě více diskutovala, ptala se, koho budou lidé volit, jednu diskuzi dokonce sledovala a pak i prožívala postupné odhalování výsledků. Před druhým už se o tom s nikým nebavím, neřeším ji. Asi proto, že jsem už také rozhodnutá a nemám potřebu to někomu vysvětlovat, nebo slyšet vysvětlení od jiných. Musím snad jen podotknout, že díky současnému prezidentovi jsem nedávno zažila jedno velké politické zklamání, takže snad už má naivita v prezidentskou osobnost nemůže utrpět šrám, protože si prostě už žádné iluze nedělám.
A gratuluji k výročnímu článku :)

17 Janinka Janinka | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 10:23 | Reagovat

Tohle číst je jako voňavá koupel po náročném dni. Škoda jen, že to takhle nevnímá a takovýto přístup nemá více lidí :-).

18 Fée Fée | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 14:20 | Reagovat

Posledních pár dní se volby snažím systematicky přehlížet (ač jsem to dění kolem nich sledovala dost), jelikož mě unavuje a dost mi vadí touha očernit jednoho nebo druhého.
Známá volí Karla a tak denně na facebook přidá alespoň čtyři odkazy o tomto tématu, z nichž minimálně polovic jsou urážky Zemana (nebo očerňování, tahání špíny a tak).
Přesto jsem si tenhle článek přečetla s chutí :)

Mám rozhodnuto, ale situace, která tady vypukla je až téměř neúnosná, možná bych tu volbu přece jen vrátila PS.

19 Malkiel Malkiel | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 14:47 | Reagovat

[12]: A proto si žádného sójového špekáčka koupit nepůjdu. ;-)  :D

20 Čerf Čerf | 24. ledna 2013 v 0:07 | Reagovat

[13]: Věřím, že budeš pokračovat i po volbách.

[14]: Kdo neskáče, není prý Čech. Z takových argumentů, kdy kdejaký český trouba někomu vytýká nedostatek češství, mi není úplně nejlíp.

[15]: Tenhle typ adrenalinu není pro mě.

[16]: Tak to vidíme hodně podobně.  A díky za gratulaci.

[17]: Díky za milou poznámku, potěšila mě. Myslím, že takový přístup má dost lidí, jen nejsou moc slyšet.

[18]: Myslím, že džin přímé volby je už z lahve venku a dovnitř ho jen tak někdo nedostane. Asi by to ani nebylo fér: Abychom sami zůstali čistí, necháme radši ušpinit naše volené zástupce? :-)

[19]: Každého věc :-).

21 Babeta Babeta | E-mail | Web | 24. ledna 2013 v 17:52 | Reagovat

Musím říct, že na dnešní poslední prezidentskou večerní estrádu v TV se těším jak malé děcko na cumel... Tak jsem se nepobavila blahých časů ani u "...a možná přijde i kouzelník..."
Škoda že už Hašek nežije, ten by jim dal na frak... :-D

22 pavel pavel | Web | 24. ledna 2013 v 19:16 | Reagovat

Taky se těším a pokud jsi neviděl zprávy, Klaus chce v případě Karlova vítězství emigrovat. Co myslíš, máme se těšit? :-D

23 Miloš Miloš | 25. ledna 2013 v 16:48 | Reagovat

Já jsem teď mimo a ani nemůžu volit, ale jak jsi mým oblíbencem, přál bych si, aby ses po volbě neradoval. Jak však čtu Malkiela, podpásová propaganda jede na plné obrátky.

24 ethnea ethnea | Web | 25. ledna 2013 v 16:50 | Reagovat

Libi se mi tvuj mirny a strizlivy clanek. Jsem rada, ze aspon nekdo se chova normalne. My s kamaradkou (a zaroven kolegyni v praci) mame kazda jineho kandidata. Kazda mame sve duvody a verime, ze jsou to ty nejlepsi. Ale i tak se o celych volbach bavime s usmevem na tvari a na konci dne se obejmeme a poprejeme si krasny vikend. A tak by to melo byt.

Sice asi volis jineho kandidata nez ja, ale stejne si moc vazim tvych nazoru a tebe samotneho, jako cloveka.

25 Ivet Ivet | Web | 25. ledna 2013 v 16:50 | Reagovat

[17]: Nezbývá mi než souhlasit s Janinkou,
ano, škoda, že to takhle nevnímá víc lidí!
Jako voňavou koupel tě ale vnímat nemohu, protože já se "jen" sprchuju! :-D  :-D
Takže, voňavé po koupeli? ;-)  :-D

26 Čerf Čerf | 25. ledna 2013 v 19:14 | Reagovat

[21]: Přiznávám se, že jsem se na poslední debatu nedíval a četl jsem si, což mi přišlo jako užitečněji strávený čas.

[22]: Rád bych se těšil, ale v tmhle mu nevěřím ani slovo :-). Mimochodem, velmi mě zklamal tím, jak razanně vstupoval do kampaně, o jeho rodině ani nemluvím. To byl možná taky jeden z bodů, který jsem mohl ve výčtu zmínit, ale pak by to nebyl výčet tak optimistický.

[23]: Velice mě těší, že jsem tvým oblíbencem, přestože mám na tolik věcí jiný názor, takže to skoro vypadá, jako bych oblíbencem být nechtěl :-). Důležité je umět se radovat ze zasloužených vítězství, ale taky se se ctí vypořádat s porážkami a umět uznat vítězství druhého. Nejde mi to vždy, to je fakt, vím to o sobě, s některými porážkami se nikdy nesmířím, ač bych měl. Ale význam "vítězství" i "porážky" v takových volbách sice vypadá na první pohled významně, ale mezi skutečnými životními prohrami a vítězstvími se jen sklesle krčí v koutě :-).

[24]: Jsem moc rád, že to takhle umíš brát, není to úplně jednoduché. V tomhle, myslím, skutečně na vybraném kandidátovi nezáleží, jen na dobré lidské vůli nevidět a priori v druhých nepřátele. Mimochodem, s tím "vážením" je to oboustranné.

[25]: To je ono: Studená sprcha! :-)

27 Vendy Vendy | Web | 27. ledna 2013 v 9:55 | Reagovat

Můj postřeh byl v tom, že jsem si všimla zvýšeného zájmu i na blozích. Osobně jsem se s nikým nehádala, v práci jsme nadávali svorně na oba dva a zvažovali, kdo z nich bude menší zlo (což je pozoruhodný stav naší politiky vůbec, v posledních letech - nevybíráme toho, kdo je lepší, ale toho, kdo je menší zlo. Není to smutné? A co to vlastně dosvědčuje o svobodném rozhodování?)
Připomíná mi to, jako vybrat si mezi spadnout do močůvky a spadnout do hnoje. ???
Docela mě překvapily i vášně na blozích. Jasně, každý má právo se vyjádřit a říct svůj názor. Ale myslím, že těmto volbám se přikládal větší význam, než měly (podle mého názoru, nechci tím říct, že je to názor světoborný), a hlavně, kdo se vyjádřil kladně pro Zemana, byl téměř označen za vyvrhele.
Konečně je tenhle blázinec za námi. Popravdě jsem nebyla spokojena ani s jedním prezidentem - Havel, Klaus, oba měli máslo na hlavě. (Ano, vím, že Havel byl pojem a osobnost, ale udělal taky několik fatálních chyb a to v průběhu svého prezidentování, takže za počáteční chyby se to počítat nedá). Klausovi bych odpustila i tu ukradenou propisku, tahle událost mi připadala spíš trapná a směšná, ale amnestii mu neodpustím.
Ale to jsem se nějak rozpovídala.
Myslím, že na jednu stranu nebylo špatné, že se zvedl zájem o společenské dění, ale na druhou stranu - tolik špíny? A kvůli čemu? :-?

28 Vendy Vendy | Web | 27. ledna 2013 v 11:42 | Reagovat

[10]: P.S. o tom jsem také zaslechla a měla jsem stejný dojem. Kde to jsme?
A hlavně, o čem to svědčí? :-?

29 Čerf Čerf | E-mail | Web | 27. ledna 2013 v 22:51 | Reagovat

[27]: Pokud vybíráme tzv. menší zlo, tak taky vybíráme lepšího, ne? Já každopádně dávám přednost hnoji, neb jsem neplavcem :-).
Když se zvíří voda, vezme s sebou usazené bahno. V přírodě to bývá životadárný očistný proces. Ve společnosti to tak zatím bohužel neumíme brát.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama