"Nemít srandu a nemít hoře znamená být mrtev." (Jiří Voskovec) .

Jak vznikaly fotky pro výstavu?

4. března 2014 v 5:26 | Petr Vápeník
Už za pár hodin se otevře výstava mých fotek v Galerii České spořitelny v Rytířské ulici a mě napadlo, že by možná nebylo nezajímavé udělat si takový malý průřez tím, kde se vlastně vzaly jednotlivé fotky nebo skupiny fotek pro tuto výstavu. Jednou věcí jsou totiž fotografie samotné a jejich účinek na návštěvníka, ale něco úplně jiného je skutečnost, jak a proč fotografie vůbec vznikly.

Celkem bude vystaveno 31 fotek, které vznikly v rozpětí sedmi let - od léta roku 2006 do loňského podzimu. Jejich společným tématem je voda v podobě bystřin, potoků, říček a řek.


1. Analogové období

Tři fotky na výstavě jsou ještě z období, kdy jsem fotil na standardní kinofilm. Se starou analogovou zrcadlovkou jsem tou dobou jezdíval docela často na Modravu a zkoušel jsem fotit okolní potoky a říčky, hlavně samozřejmě kamenitý tok říčky Vydry. Dodneška se přesvědčuji, že bych se měl pořádně podívat na svůj starý a přebohatý kinofilmový archív, protože do digitální podoby jsem převedl jen malý zlomek pořízených snímků. Na dvou výstavních fotkách najdete Vydru (jeden je z roku 2006 těsně po lokální povodni, druhý z roku 2008). Třetím snímkem do mariáše je jeden obrázek ze Slovenského ráje, který jsem poctivě prochodil v září 2009 a dokonce už jsem odtud napsal několik blogových reportáží. Jen to byly reportáže bez obrázků, protože jsem tehdy měl mizerné internetové připojení, které mi někdy neumožnilo publikovat ani text natož přiložit fotku. Prostě - prehistorická blogová doba předdigitální :-).


2. Fotografický dárek

Na červencový svátek věrozvěstů v roce 2011 jsem vyrazil s touhou nafotit něco neobyčejného na celodenní výlet na Vydru. Vstával jsem ještě za tmy, jel jsem šest hodin několika spoji na Šumavu a pak během tří hodin focení v dešti udělal pouhých dvanáct infračervených obrázků. Vůbec mě tehdy nenapadlo, že by ty fotky mohly být někde vystavené, ale obrovsky mě motivovala touha udělat těmi obrázky radost jednomu úžasnému člověku, kterého mám moc rád a kterému jsem chtěl fotky věnovat jako dárek.

Z toho jednoho jediného dne, vlastně jen z několika hodin focení a z pouhého tuctu nafocených snímků bude na výstavě hned osm fotek. Vlastně jde o základ, o srdce výstavy, které se už od té doby jen doplňovalo o další údy, aby vzniklo výsledné výstavní tělo. Je ale pravda, že kdybych tehdy neměl tu ohromnou touhu vyrobit svůj dárek a potěšit druhého člověka, kdyby ta touha byla jen o trochu slabší než neochota vstát o svátečním dnu ráno před čtvrtou, abych stihl první vlak, nebyla by dnes (a pravděpodobně ani nikdy jindy) žádná výstava. Jsem si toho dobře vědom a vlastně jsem v tomto ohledu pořád větším dlužníkem. Krom jiných důvodů i proto, že onen dárek, tedy původní kolekci infrafotek z Vydry, jsem nikdy kýženému adresátovi nepředal; ekonom by řekl, že penále stále narůstá, protože jistina nebyla doposud splacena. Ale nikdy jsem taky neztratil víru, že se mi jednou podaří dluh splatit. Prozatím jsou fotky u mě doma, dočasně mi zdobí bílé stěny dvou pokojů mého bytu a občas si "odskočí" na výstavu. Já se o ně každopádně budu starat s péčí řádného hospodáře tak dlouho, jak bude třeba.


3. Zimní focení

Když jsem měl hotovou sérii letních obrázků Vydry, napadlo mě vyzkoušet, jak by asi vypadaly infračervené obrázky zimní řeky. Bláznivý nápad! Přece infrafotky jsou tím zajímavější, čím větší je teplo, tak co asi tak může vzniknout focením v mrazivém kaňonu? Moc jsem to chtěl zjistit, ale v zimě nejde dost dobře podniknout podobný výlet "na otočku" jako o půl roku dříve. V lednu 2012 jsem tedy vyrazil na šumavský víkend na Turnerovu chatu. V den příjezdu přišel teplý liják, který veškerý původní sníh naprosto zlikvidoval a já už se chystal odjet s nepořízenou. Během jediné noci ale napadlo nových 20-30 cm sněhu, dokonce kvůli tomu selhalo zásobování chaty, ale já byl dva celé dny prakticky pořád venku, přímo v epicentru říčního kaňonu, v místě odříznutém od jakýchkoli vnějších vlivů. Občas nastávaly i kuriózní situace, např. kvůli jedné fotce jsem šel hodinu na kýžené místo, dlouho jsem si připravoval záběr a pak jsem zjistil, že mám vybitou baterku ve foťáku. Jedna z pořízených fotek mě proto díky tomu, že jsem musel znovu zpátky na chatu, dobít baterie a pak zpět na místo focení, stála pět hodin času a zmrzlý nos k tomu :-). Z tohoto led(n)ového výletu budou na výstavě čtyři fotky.


4. Pod Pradědem

V červnu 2012 jsem si zařídil týden volna v dnes již nefungujících lázních Dolní Lipová. Neflákal jsem se, ale absolvoval jsem několik túr, ze kterých jsem se vracel tak unavený, že jsem neměl na pořádné focení ani pomyšlení. Proto jsem si nakonec nařídil udělat si jeden odpočinkový fotografický den, zajel jsem si do své oblíbené Karlovy Studánky a nad obcí hledal v lese, kterým protéká Bílá Opava, zajímavé záběry s neobyčejnou hrou světel, kterou dokáže vyloudit ostré slunce pronikající korunami jehličnatých stromů. Pro normální focení je to naprostá pohroma, protože kontast světel a stínů je obrovský a normálními fotografickými prostředky jen obtížně zvládnutelný. Ale pro infračervené fotky se tohle extrémní osvětlení ukázalo jako doslova skvělé. Celkem čtyři fotky z toho jesenického odpoledne budou na výstavě k prohlédnutí, jedna se dokonce kvalifikovala na "profilovou" fotku, která je na všech materiálech, které byly pro výstavu vyrobeny, včetně obrazové pozvánky v záhlaví tohoto blogu.


5. Podzimní dodělávky pro výstavu

Loni v červnu se uskutečnila výstava na zámku v Dobřichovicích, kde i někteří z vás mohli vidět mimo jiné i fotky, o kterých jsem v předchozích odstavcích psal. V tu dobu jsem víc organizoval a připravoval než fotil a nové fotky nepřibývaly. To se ale změnilo v okamžiku, kdy se ukázala možnost uspořádat další výstavu. Bylo jasné, že budu potřebovat i nový materiál, a tak jsem na podzim uskutečnil několik víkendových fotografických výletů na zajímavá místa: Bubovické vodopády, klidný tok Berounky pod Dobřichovicemi, krkonošská Mumlava - každý z těchto výletů nakonec přispěl k výstavě spravedlivě rovným dílem - čtyřmi fotkami. Poslední tucet fotografií tedy vznikl už s myšlenkami na jejich potenciální využití na výstavě, která právě dnes začíná.


Jak se bude tahle směs různorodých, ale přesto v podobném duchu laděných fotografií návštěvníkům výstavy líbit, to je samozřejmě ještě ve hvězdách. V dnešním článku jsem jenom chtěl ukázat, že jednotlivé fotky nebo skupiny fotek vznikaly v různém čase, na různých místech, z různých pohnutek, za různých emocí a s různým cílem. Byl bych moc rád, kdyby tahle různost byla i ve službách společného výstavního tématu patrná a vytvářela správné "vnitřní pnutí".

No a taky si samozřejmě moc přeju, aby se výstava co největšímu počtu z těch, kteří budou vážit do galerie cestu, líbila.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 4. března 2014 v 6:43 | Reagovat

Najprv gratulujem k vyrociu. (Ja si osobne nepamätam, kedy som zacal, cize "zavidim".)

Moje spravy preklada system poctivo do nemciny. Ten strojovy preklad je niekedy uzasny. Ako pre tento Tvoj clanok. Tak som bol strasne zvedavy, co sa pod tym skryva. Podivaj sam:

Wie Blasen Fotos für die Ausstellung?

Der gesamte Artikel kann unter:

http://pvapenik.blog.cz/1403/jak-vznikaly-fotky-pro-vystavu

Bol by si pod takymto prekladom tusil, o com si pisal?!? :-D

Odhliadnc od toho, ze sloveso "blasen" ma v nemcine velmi dvojaky vyznam! :D

Dufam, ze sa na vystavu dotrepem, v Prahe som uz roky nebol.

2 signoraa signoraa | Web | 4. března 2014 v 7:34 | Reagovat

Gratuluji nejen k výročí blogu, ale i k výstavě, na kterou se chystám. Moc se těším zejména na fotografie ze Šumavy, která je mou "srdeční záležitostí".

3 Koník Koník | E-mail | Web | 4. března 2014 v 8:03 | Reagovat

Antologie autora k výstavám patří a tohle je přímo skvělé. S dovolením si tvou rozpravu vytisknu. Budu důvěrně zasvěceným návštěvníkem.

4 VendyW VendyW | E-mail | Web | 4. března 2014 v 8:17 | Reagovat

Kruci, kruci, kruci....to jste se všichni nemohli takhle rozhodnout vloni? To jsem to měla dokonale naplánované a nic, nikdo nedorazil. Letos to vypadá že mi to nevyjde ani náhodou a všichni hurá na výstavu....včetně Kinga. Pokud se tam nedostanu do 20.3 tak pak už vůbec.Nevím  co mě čeká po té operaci ramene.....

5 VendyW VendyW | E-mail | Web | 4. března 2014 v 8:20 | Reagovat

Musím říct že na ty nové jsi mne naladil, ale....jak jsem říkala bylo to moc kách na to abych stačila na to připravit drahou polovinu....ono se totiž u nás všechno musí kloubit s různými problémy a jejich řešením pro daný výlet....budu se snažit, ale.... 8-O

6 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 4. března 2014 v 8:51 | Reagovat

Třicetjedna je prvočíslo.
Mám rád prvočísla.

7 Jarka Jarka | Web | 4. března 2014 v 8:51 | Reagovat

To bylo hezké přiblížení vzniku jednotlivých sérií snímků. Na výstavu se nedostanu, tak bych se přimlouvala za pár fotek z výstavní místnosti. Držím palce a moc přeji tobě a tvým fotkám, hodně spokojených návštěvníků. :-)

8 Kitty Kitty | E-mail | Web | 4. března 2014 v 8:52 | Reagovat

Skončila brilantní vernisáž. V klidu a doma můžu poznat, jak se fotky rodily. Nechybí ani napětí z "lovu" jednotlivých záběrů. Děkuji. Kouknu se pak někde na reportáž z výstavy. Pro dnešek i další dny března zde máš fanynku, která ti drží palce... :-)

9 Vendy Vendy | Web | 4. března 2014 v 12:44 | Reagovat

Když tak čtu, cos pro fotky podstupoval, jaké štrapáce, cesty, dokonce marné, protože se vybila baterka (to si dovedu představit, jak hromy blesky a sakry lítaly), máš můj obdiv. Fakt! Dá se říct, že každé foto má svoji historii, svůj příběh.
A kuriózní, že fotky, které vznikly vlastně úplně mimoděk, spíš jako dárek, jsou v dost poměrném zastoupení i v obdivu v tvé galerii.

10 helena-b helena-b | Web | 4. března 2014 v 13:00 | Reagovat

Vydru, Mumlavu i Bílou Opavu znám, každá říčka je úplně jiná, ale všechny jsou moc krásné, jenže jsou v pohybu a je velký kumšt tu krásu zachytit.
Petře, v tuto chvíli už výstava probíhá, ráda bych se podívala, ale nejde to. Takže přeji hodně návštěvníků a hodně kladných ohlasů, však si to zasloužíš.

11 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 4. března 2014 v 15:37 | Reagovat

Já určitě přijedu v neděli asi kolem jedenácté a sama. Manžel má pohotovost a kamaráka by jela jen ve všední den.

12 Čerf Čerf | E-mail | Web | 4. března 2014 v 17:58 | Reagovat

[1]: Opravdu ne, ten překlad je jistě úžasný, jen si jako nepříliš schopný němčinář nevychutnám všechny nuance jazykových hříček :-)

[2]: Skvělé, budu se moc těšit. K dispozici bude i výborně udělaná malá "skládačka" s 11 obrázky jako malý "katalog" čáasti výstavy.

[3]: Klidně si text vytiskni, já tě z jeho znalosti v Praze prozkouším :-)

13 Miloš Miloš | Web | 4. března 2014 v 18:08 | Reagovat

[11]: Já tam také budu, vedle krásných fotografií uvidím ještě dva oblíbené blogery. Tolik radosti najednou :-)

14 Čerf Čerf | E-mail | Web | 4. března 2014 v 19:31 | Reagovat

[4]: Uvidíme, jak ti to vyjde. Zatím jen můžu říct, že jsem dnes viděl definitivní instalaci a byl jsem z kvality expozice nadšený. Fotky jsou skvěle nasvícené a vypadají o dost líp než v náročných světelných podmínkách dobřichovického sálu.

[5]: I ty fotky, které jsi už viděla, stojí za to vidět v profesionálních výstavních podmínkách. Já byl dnes opravdu velmi mile překvapený.

[6]: Já mám naopak rád, je-li číslo pěkně dělitelné. Počet fotografií na výstavě jsem evidentně podcenil :-)

[7]: Zkusím pár fotek v průběhu výstavy udělat. Snad se to smí :-).

15 Čerf Čerf | E-mail | Web | 4. března 2014 v 19:48 | Reagovat

[8]: Díky za ty palce. Pokusím se zprostředkovat, co půjde.

[9]: Ano, když jsem zjistil, že veškerá příprava snímku byla kvůli mé vlastní pitomosti zbytečná a že si budu muset přidat 4 kilometry čerstvým hlubokým sněhem, šumavská panenská příroda ode mne slyšela velmi jadrné výrazy. Doufám, že mi je někdy nevrátí :-).

[10]: Děkuji za přání. Je to škoda, že nemůžeš přijet, fotky na výstavě jsou ve srovnání s kvalitou obrázků na monitoru opravdu úplně někde jinde.

Ještěže se voda v řekách hýbe, to pak na fotkách při dlouhých expozicích dělá zajímavé efekty :-)

[11]: Tak pošli kamarádku sólo nebo jí aspoň vezmi malý katalog, který je na výstavě k dispozici :-). Těším se v neděli v 11 hodin, přibereme Miloše a možná ještě dvě rodinky na víkendovém výletě :-).

16 Robka Robka | E-mail | Web | 4. března 2014 v 22:18 | Reagovat

Škoda, že se v březnu nedostanu do Prahy. Příběhy fotografií (vlastně taky kus života i duše) zní zajímavě, je v tom odhodlání věc dotáhnout do konce (zaujalo mě to zimní focení, asi bych to vzdala). Tak alespoň popřeji, ať se výstava vydaří a co nejvíce spokojených návštěvníků.

17 VendyW VendyW | E-mail | Web | 5. března 2014 v 8:33 | Reagovat

[14]: No ještě tohle mi vyprávěj! Aby mne to štvalo ještě víc když se tam nedostanu....a co mne štve nejvíc jak najednou všichni chtěj přijet. Když jsem se je snažila vloni dát dohromady....škoda slov. :-(

18 Miloš Miloš | Web | 5. března 2014 v 17:02 | Reagovat

[17]: VendyW, když ty jsi v Praze vlastně doma, tak by to pro tebe vůbec neměl být problém.  
Loni byla výstava pro mě v nabitém červnu a navíc Dobřichovice jsou složitěji přístupné. Teď je vše snazší.

19 VendyW VendyW | E-mail | Web | 5. března 2014 v 17:18 | Reagovat

[18]: Bohužel je a dost velký....ono se to tak může zdát že tam jsem skoro pořád ale to je vždycky kvůli sáhodlouhému plánování. Proč to tak je o tom se nechci nějak rozepisovat. A tentokrát to nevyjde vlastně ani kvůli zdraví. Jak jsem to tak probírala s mužem jestli tam pojedeme došlo mi že 11.3 jdu na předoperační vyšetření, 17.3. na ÚP a 20.3 na operaci s ramenem. A pak nevím co bude, jen vím že od 3.4. nastupuju rehabky. Takže mi to vlastně nevychází ani v týdnu. Jet tam a hned zas zpátky je přece jen i s Regiojetem finančně náročnější. A zůstat tam dýl bohužel nepůjde....Být to o měsíc později bylo by to možná výhodnější.....

20 Teeda Teeda | Web | 6. března 2014 v 15:26 | Reagovat

No jsem na to zvědavá.. chystám se ještě tenhle týden... :)

21 Kosáček Kosáček | E-mail | Web | 18. března 2014 v 14:46 | Reagovat

Gratuluji k výročí bločku .

22 Čerf Čerf | 21. března 2014 v 6:45 | Reagovat

[21]: Já i bloček děkujeme :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama