O drzém čele a poplužních dvorech

13. března 2015 v 18:45 | Petr Vápeník |  Glosy, fejetónky, úvahy

V poslední době občas vídáme ve zpravodajství krátké šoty z různých probíhajících soudních líčení, při kterých se ze svých činů zpovídají lidé, kteří nejspíš své dřívější postavení a vliv využili pro to, aby sami sobě nějak přilepšili nad rámec možností, které jim poskytuje zákon. Někdy se jedná o zapeklité případy, ve kterých hrají role různorodé motivace, takže rozplést zacuchaná klubíčka skutečnosti, individuálních a vzájemně neladících pravd a zcela rozdílných pohledů na stejnou věc není nic jednoduchého a často se to přes veškerou vynaloženou snahu ani nepodaří. Ale jindy se na první pohled nejedná o složité případy: Někdo je kupříkladu přistižen s penězi, které mu zjevně nepatří a které nemohl získat jinak, než nekale. Normální člověk se svědomím statisticky střední velikosti by se v ten okamžik hanbou propadl, ale dotyční "shánčiči" většinou pokračují v sebevědomém projevu a přestože je to v daný okamžik ta nejméně pravděpodobná varianta, ohánějí se i nadále svou naprostou nevědomostí a nevinností a dokážou si vymyslet výmluvy, že by se baron Prášil po jejich vyslechnutí odebral dobrovolně na vejminek. "Drzé čelo je lepší než poplužní dvůr," praví moudré staré úsloví. Naprostá pravda: Poplužní dvůr můžete prohrát v kartách nebo vám ho někdo znárodní, ale drzé čelo vám (dnes už) jen tak někdo neodejme. A přitom se pod jeho odhodlaným povrchem pořád rodí tolik báječných nápadů!

Čím delší je vyšetřování a projednávání u soudu, tím větší jistoty drzé čelo nabývá. Málokde tak účinně jako u soudu ztrácejí jasné věci své původní kontury, rozmlžují se, stírají se dříve zřejmé rozdíly, což je zjevně prostředí, kde se drzé čelo cítí jako ryba ve vodě. Je-li před soud povolána kupříkladu žirafa, každé malé dítě vidí, že je to žirafa. Jenže požehnáním a zároveň prokletím soudů v demokratické společnosti je to, že není možné tuto prostou skutečnost prostě konstatovat, ale je třeba ji nezvratně prokázat. Proto je třeba mnoha odborných dobrozdání - tu od znalců antilop, že podle analýzy DNA nejde o antilopu (své názory v podobném duchu jistě vyjeví i odborníci na obojživelníky, kolibříky a jezevce), tu od odborníků na optické jevy, že jde o skutečnou žirafu a ne o fatu morgánu, probírá se, jestli to, že soudce jako malé dítě při návštěvě ZOO před svědky odvrátil s pláčem hlavu od výběhu s žirafami, náhodou neznačí, že je proti nim dodnes zaujatý, a jestli mu jeho fyzická výška kolem 180 cm neznemožňuje se do rozpoložení žirafy správně vcítit. Proces se protahuje, počet přelíčení roste a zpočátku nejistá žirafa, které užuž začíná pod růžky prosvítat naše známé drzé čelo, postupně nabývá sebevědomí a bez uzardění se prohlašuje tu za lva - krále pouště, tu zase za nevinného malého zajíčka - březňáčka. A každé takové tvrzení musí opět vyvrátit tlupa znalců, znalcujících po dlouze odborně probenděný čas za nemálo peněz.

Kdysi jsem viděl dokument o kostelu, ve kterém hrají nejpomalejší skladbu na světě. Vždy několik týdnů zní jediný tón, který se pak zčistajasna změní pro další týdny na jiný. V našem vnímání času si tedy skladbu nedokážeme nijak zvlášť užít, protože ji neumíme vnímat vcelku, a pro její podivnou formu nám uniká její obsah i skutečnost, zda vůbec nějaký je. Podobně to vypadá u soudu, probíhajícího po několik let; ani u něj není jednoduché poznat, že se oproti předchozím měsícům něco změnilo. Přitom k drobným posunům jistě dochází, jen by to chtělo pustit si je zrychleně, aby rozplizle nenápadné zvraty a proměny byly lépe viditelné, podobně jako se dá pomalou kamerou zviditelnit tanec rostlin.

Proto jsem zkusil zhustit do několika bodů typický vývoj obrany různých šizuňků před palbou neblahých indicií a důkazů, jsou-li obvinění vybaveni zkušeným obhájcem i dostatečně drzým čelem a hrozí jim v případě neúspěchu mimo jiné i ztráta dosud namamoněných poplužních dvorů. Jak uvidíte, přibližně v polovině se to láme a obvinění přecházejí definitivně z obrany do útoku, který začasté končí úspěchem nebo aspoň věčným odkladem k ledu neutuchajících odvolání, dovolání, zvolání a provolání, prostě všech dostupných méně či více mimořádných opravných prostředků:

1. O ničem nevíme.

2. Možná něco víme, ale nic jsme neudělali.

3. Možná v tom trochu máme prsty, ale neudělali jsme nic špatného.

4. Možná to nebylo úplně košer, ale neudělali jsme nic nezákonného.

5. Možná nebylo všechno úplně v souladu se zákonem, ale rozhodně jsme nikomu neublížili.

6. Možná to někdo mohl brát jako svou újmu, ale všechno jsme dělali s dobrými úmysly.

7. Možná nebyly všechny naše úmysly čisté, ale přece to tak dělají všichni.

8. Možná to tak nedělají úplně všichni, ale někteří jsou ještě mnohem horší než my.

9. Možná jsme opravdu hodně špatní, ale za to může doba, ne my!

10. I kdybychom byli úplně nejhorší, máme přece svoje lidská práva!

11. Jako slabí lidé nesmírně trpíme příkořím, kterému jsme při vyšetřování vystaveni.

12. Všechno, co na nás máte, jsou jen výsledky pletich našich nepřátel.

13. Vlastně proti nám neexistují žádné opravdu nezpochybnitelné důkazy.

14. Na všech opravdu nezpochybnitelných důkazech je možné najít aspoň jednu formální chybu.

15. Formální chyby jen potvrzují, že jde o rozsáhlé spiknutí proti nám.

16. Jako nevinné oběti úřední svévole požadujeme nejen zproštění obžaloby, ale i omluvu a odškodnění!


Možná to vypadá, že jsem v tomhle ohledu pesimista, ale není tomu tak. Jednak si myslím, že spravedlnost - i když celkově možná zrovna nevyhrává "o parník" - občas nějaký ten pěkný gól vstřelit dovede, a jednak nepotřebuji za každou cenu dostat podobné lidi navěky "do tepláků" jako někteří krvežíznivci téměř bažící po resuscitaci gilotiny. Docela mi stačí, když - ke svému velkému údivu - mají takoví obvinění nemalé problémy a na jejich drzých čelech se i v polostínu (nejlépe postupně zabavovaných) poplužních dvorů jasně rýsují čerstvé a reklamními supermazadly nevyhladitelné vrásky opravdových starostí :-).


Pozn.: Máte-li zájem prohlédnout si aktuálně probíhající soutěž fotografií z Japonska, která se dostala už do finále posledních deseti fotek, a dát najevo, které z fotek se vám líbí (rozhoduje velmi jednoduchý princip celkového nasbíraného počtu "lajků"), fotky - včetně jedné mojí - jsou k dispozici na této facebookové adrese. Hlasovat je možné až do neděle 22. března.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 13. března 2015 v 19:09 | Reagovat

Tolik bodů. Na první pohled (ani jsem všechny body nedočetla, ale udělám to) to dopadá jako s body chovatele psa. Nakonec "drzý pes" leží na sofa a jeho pán se válí po zemi vedle postele. Stejně to není radostný výčet. Vždycky je někdo nevinný poškozen - třeba jenom vláčením po médiích, které si z případů dělají "kauzy". To když pěkně drzý nepřejícník na někoho nasadí psí hlavu a chudák napadený nemá agumenty pro vyvrácení evidentní lži. Když má útočník dobrý advokáty, penízky se jim jenom sypou. Kdy to skončí!? :-|

2 Miloš Miloš | Web | 13. března 2015 v 21:49 | Reagovat

Velmi neotřelou výmluvu si našel pan Dbalý, bývalý ředitel Nemocnice Homolka. Jeho deník, kde dopodrobna popisoval, jak si korupcí přilepšoval milionovými částkami, byl jen materiálem pro román, který se chystal napsat :-)

Podařená sestava je trojice trafikantů - poslanců ODS, které nejvyšší soud kvůli jejich tehdejší imunitě vyňal se soudního stíhání a oni teď požadují 4 miliony za újmu na jejich "cti". Přitom bakalář Šnajdr se také vyskytuje v tom Dbalého deníku.

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 14. března 2015 v 7:09 | Reagovat

[1]: Kitty, tohle neskončí, ani nemůže, ale ne proto, že je něco nastaveno špatně, ale protože to vyplývá z lidské přirozenosti, jejíž součástí je i leccos špatného.

[2]: Vést si deník je zjevně riziková záležitost. Nebo blog :-).

4 Kitty Kitty | E-mail | Web | 14. března 2015 v 8:25 | Reagovat

/2/ ... nebo blog. Ale co - nepiju, nekouřím, za chlapama nechodím, co mi kdo v mých letech může vzít! Ale ti piškuntálové - když na to přijdou, zaobalí to, však mají svýho "Partner". Ale já mám raději dobrý spaní :-)

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 14. března 2015 v 8:45 | Reagovat

Kdo má skutečně drzé čelo, má i několik poplužních dvorů (a svého právníka).

6 VendyW VendyW | E-mail | Web | 14. března 2015 v 9:05 | Reagovat

Ano, máš pravdu, tohle nikdy neskončí . Naopak drzost bude ještě větší a křik potrefených ještě hlasitější. Začíná to být ke zblití promiň mi ten výraz, ale jemnější mne nenapadá. Spíš ještě stokrát horší. A pokud se ve vedení soudů objeví někdo kdo má dobrou vůli s tím skončit, jít proti proudu a držet se hesla padni komu padni je brzy zdiskreditován, podplacen či jinak eliminován aby se ti drzouní sklerotičtí dál mohli vesele roztahovat a obohacovat se na úkor všech. A ještě na nás dělat dlouhé nosy ! :-?

7 Čerf Čerf | E-mail | 14. března 2015 v 11:03 | Reagovat

[4]: Jsem na tom podobně, liším se v tom, že piju víno, ale taky nekouřím a taky nechodím za chlapama :-).

[5]: A úplně nejhorší jsou poplužní právníci...

[6]: Jsem zvyklý na leccos a jen tak něco mě nerozhodí. Ale skutečně na zvracení mi bylo, když jsem slyšel paní obhájkyni, kterak vysvětlovala, že holka zabitá opilým řidičem na zastávce měla dost času uhnout, ale neudělala to, takže si za to vlastně může sama :-(. Nesnáším násilí, ale být poblíž, skoro jistě bych se neudržel.

8 Jarka Jarka | Web | 14. března 2015 v 11:41 | Reagovat

Nemám ve zvyku lamentovat, ale v tomto ti musím dát za pravdu. Taky je otázka, do jaké míry mají být soudy nezávislé. Já myslím že úplně, ale v poslední době se mi zdálo, že pan levicový prezident, spolu s levicově převažujícím senátem, do toho ústavního dosadili pár stejně smýšlejících posil...

9 pavel pavel | Web | 14. března 2015 v 20:29 | Reagovat

Tentokrát ses nějak rozepsal a třeba by to taky šlo zkratkou. :-D  :D

10 Čerf Čerf | E-mail | 14. března 2015 v 21:23 | Reagovat

[8]: Ani já nejsem lamentovací typ. Ale někdy je mi nezávislého a občas i kolozubého soudu trochu líto.

[9]: Samozřejmě že "by to šlo". Ale nechtělo se :-). Až budu chtít použít zkratku, udělám to, v tom mám oproti soudům výhodu.

11 userka userka | E-mail | Web | 14. března 2015 v 22:42 | Reagovat

A heleďme se, fata morgána se skloňuje i v tom prvním slově! To jsem nevěděla.
Jsem si normálně musela najít, co to byl ten poplužní dvůr. Je vidět, že jsem ještě malá nezkušená holčička.
O našem systému spravedlnosti se vůbec nechci bavit, protože je mi z toho smutno.
V soutěži si pořád držíš výherní pozici, tak jsem ráda ;)

12 Čerf Čerf | E-mail | 14. března 2015 v 22:56 | Reagovat

[11]: ... a k tomu piju cocu colu :-) - viz např. básnička http://pvapenik.blog.cz/0912/povedela-koka-kole

Jak praví parafráze coubertinovského hesla: Není důležité zvítězit, ale vyhrát! :-)

13 userka userka | E-mail | Web | 14. března 2015 v 23:55 | Reagovat

[12]: A to se takhle opravdu coca cola skloňuje, anebo si ze mě jenom děláš srandu?

14 Čerf Čerf | E-mail | 15. března 2015 v 0:40 | Reagovat

[13]: Když to budeš říkat přesvědčivě, tak se ti minimálně podaří dost lidí znejistit. Ale při semináři z češtiny bych to pro jistotu nezkoušel :-).

15 userka userka | E-mail | Web | 15. března 2015 v 0:45 | Reagovat

[14]: :-P :-?  jsem si hned myslela, že si ze mě utahuješ. Nic to ale nemění na fatě morgáně, což zní fakt hrozně! :D

16 Kitty Kitty | E-mail | Web | 15. března 2015 v 9:53 | Reagovat

[7]: Mlžila jsem, občas si dáme červený víno.
Tihle zlodějští piškuntálové jsou mistři v mlžení a ty jsi nám to odhalil. Dávej na sebe pozor v Práglu - kdybys o jejich dalších nekalých praktikách takto jasně a přehledně práskal dál, mohli by si na tebe došlápnout jejich právníci. A tratil bys - nejmíň by tě možná postihla kauza "pomluvy" ;-)

17 Čerf Čerf | E-mail | 15. března 2015 v 11:46 | Reagovat

[16]: Myslím, že v těch uvedených bodech není nic, o čem by se nevědělo, žádné tajemství jsem tedy určitě nevyzradil :-). A pomluvy? Není snad soudobá společnost založena na tom, že o kom se nemluví, je "mrtvej Homolka"? :-)

18 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 15. března 2015 v 13:32 | Reagovat

Teď mne napadlo, možná vznikne nové slovo, jako už existuje "populista", tak možná se začne používat "poplužista".

19 Kitty Kitty | E-mail | Web | 15. března 2015 v 15:40 | Reagovat

[17]: Jen jsi je pro názornost seřadil. A mě zrovna zamrazilo, jakou to má státnickou, zlodějskou logiku 8-)

20 Míra Míra | 15. března 2015 v 16:13 | Reagovat

Moc dobré, to stupňování je opravdu paráda. Děkuji, opět jsem se skvěle (i smutně) pobavil. :-)

21 Čerf Čerf | E-mail | Web | 15. března 2015 v 17:35 | Reagovat

[18]: Poplužisté budou jistě vzdávat hold bratrancům Veverkovým.

[19]:[20]: Jestli bych si to neměl nechat patentovat?.. :-)

22 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 16. března 2015 v 19:07 | Reagovat

Drzé čelo, ostré lokty... Taky znám pár takových. A daří se jim velmi dobře. I svoje děti tak vychovali...A když to pak ještě zastřeší velmi dobrý právník, tak to nemůže nevyjít. Ach jo...tohle se nikdy nezmění.

23 adaluter adaluter | E-mail | Web | 16. března 2015 v 19:27 | Reagovat

A vida, to je zrovna jeden z důvodů, proč jsem se, i za cenu toho, že budu pokládána za ignoranta, "odstřihla" od zdrojů informací
týkajících se aktuálního dění. Věkem a vlivem okolností poněkud "choleričtím" a vzhledem k dostatku, ba přebytku domácích "zdrojů" si s ohledem na zdraví a zbytky duševní pohody musím podobné "kratochvíle" odpustit, zvlášť, když se navíc vlečou léta. :-D

24 Čerf Čerf | E-mail | 16. března 2015 v 23:18 | Reagovat

[22]: Ano, přesně tak. Nic záviděníhodného - to ostré čelo a drzé lokty! :-)

[23]: Nedivím se ti, není o co stát. Já si vždycky podobné zprávy musím přeložit aspoň nějak "do vtipna", pak jsou trochu snesitelnější.

25 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 18. března 2015 v 2:03 | Reagovat

Nastavil jsi rádoby nezávislým soudům parádní zrcadlo. Kdyby si to tak přečetli ti správní lidé a pořádně se chytli za nos.

26 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 23. března 2015 v 14:04 | Reagovat

Já si myslím, že na každého jednou dojde.

27 pizlik1 pizlik1 | E-mail | Web | 23. března 2015 v 14:05 | Reagovat

[26]: Jen tak mimochodem, u nás máme ulici Na Popluží.

28 Van Vendy Van Vendy | Web | 25. března 2015 v 19:57 | Reagovat

Petře, velmi pěkný článek a to připodobnění k pomalým, hodně pomalým skladbám sedlo jak prdelka na hrnec. Ale závěrečné urychlené shrnutí, to mě vážně dostalo. Dokonalé! To sedí! Jen je mi srdečně líto, že jim to dokonce i prochází. 8-O

29 Čerf Čerf | E-mail | 26. března 2015 v 8:39 | Reagovat

[25]: Myslím, že pro "ty správné lidi" to není žádná novinka :-).

[26]: I kdyby nedošlo, už ta možnost je příjemné pomyšlení.

[28]: Spravedlnost není nikdy dokonalá a navíc každý vnímá jako spravedlivé něco jiného. Proto jsou s ní víceméně všichni nespokojeni :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama