O třech nejkrásnějších vůních

30. května 2015 v 8:48 | Petr Vápeník |  Glosy, fejetónky, úvahy

Popravdě řečeno, můj nos není nic moc. Ne snad že bych si stýskal, že není dostatečné velikosti a zajímavého tvaru, ale myslím tím čistě funkčně. Kdybych byl psem, nejspíš bych velkou kariéru u kriminálky nebo u protidrogového neudělal. Není mi prostě dáno rozeznávat tisíce různých pachů a reagovat na každou molekulu, která se nějakým nedopatřením nebo svou nepozorností ocitla v ovzduší a mně se podařilo ji mocným nádechem nasát.

Prostě můj nos je trochu tupý. Kolikrát už se mi jen stalo, že někdo zpozorněl, nastavil své nosní dírky proti proudu vzduchu a zeptal se mne: "To je zvláštní! Taky to cítíš?" Na takovou otázku jsem snad ještě nikdy nedokázal odpovědět upřímně kladně. Podle toho, kdo otázku vyslovil, tedy odpovím buď rovnou poctivé NE, nebo cosi jako "máš pravdu, je to velmi zvláštní vzdálená jemná vůně", aby se po chvilce ukázalo, že za městečkem hoří sklad pneumatik nebo na dálnici havarovala cisterna převážející koncentrovaný roztok čpavku, každopádně ale něco, co cítí kromě mne úplně všichni.

Možná je to dané zčásti geneticky, protože mému otci byly vůně i zápachy světa odepřeny zcela. Já jsem byl do neobyčejné říše pachů sice vpuštěn, ale pod podmínkou umírněnosti, takže tam, kde odborník na parfémy rozezná tisíce nuancí, mému nosu připadají všechny podezřele podobné, asi jako kdybych měl na šanghajské policejní stanici identifikovat mezi desítkou zcela stejných Číňanů právě toho, který stál ráno vedle mne v nabitém metru. Stejně tak se svým nosem nestíhám konkurovat svým spoluochutnavačům na svých oblíbených ochutnávkách vín. Tam, kde ostatní dokáží rozebrat vůni svého vzorku na lehký závan ranní vlhké trávy, jemné tóny ananasu zkombinované z nějakého obskurního důvodu s přezrálou meruňkou a ještě neodbytný kávový podtón, já cítím přibližně stejnou celkově příjemnou vůni jako u všech ostatních dvanácti vzorků, a veškerou svou energii tak mohu napřít k tomu, abych se dokázal tvářit stejně znalecky jako všichni okolo.

Mám však několik vůní, které dokážu rozeznat kdykoli, protože jsou mi mimořádně příjemné a dokážu za nimi jít jako letištní pes za výbušninami. A právě teď, na jaře zvolna vyhlížejícím léto, je jejich vrcholná sezóna. V květnu začínám vůní šeříkovou. Když v Praze začátkem května rozkvetou šeříky, musím vstávat na dřívější vlak, protože moje ranní cesta do práce se prodlužuje. Procházím totiž místy, kde šeříky kvetou a nedovedu si představit, že bych jen tak minul šeříkový keř a nepřivoněl k jeho bohatým barevným květům. Náhodnému kolemjdoucímu se tak naskýtá jedinečné pokoukání na zralého a jinak celkem důstojně vypadajícího muže, který jako rozverná školačka přebíhá zmateně a často bez rozhlížení ulici z jedné strany na druhou, jen aby neminul žádnou možnost přivonět si k oblíbené vůni.

Něco podobného pak zažívám právě v tomto období s květy jasmínu. Na rozdíl od šeříkového období si však kromě hlavní role čichače přidávám ještě na vedlejší úvazek roli včely, protože svým nosem dokážu přenášet jasmínový pyl z květu na květ a supluji tak bez nároku na odměnu práci českých nemocemi zdevastovaných včelstev, takže jasmíny v širokém okolí mého bydliště a při celé cestě na nádraží báječně prosperují. Do práce pak místo s nosem červeným po nezřízeném pití alkoholu přicházím s nosem žlutým po jasmínovém pylu a je pozoruhodné, že zatímco nosy s nádechem rumělky jsou v české společnosti tradičně tolerovány, žluté nosy budí - obzvlášť ve výtazích kancelářských budov - pozornost a veselí.

Nu, to bychom měli probranou vůni šeříku a vůni jasmínovou. A která je ta třetí (a v pořadí bez konkurence první) nejkrásnější vůně? Popravdě? To se trochu vyvíjí v čase. Dříve to byla květová vůně, ke které jsem ve vzácných dnech mohl přivonět o ránech svátečních (byť podle kalendáře pracovních) dnů, později to byla vůně cizokrajná, kterou jsem si dlouho mohl jen domýšlet, což jí ovšem nijak neubíralo na jejím zcela konkrétním kouzlu. Pak se tato vůně proměnila do tak intenzivní a omamné podoby, že jí ani nejjasmínovatější jasmín světa v koalici s šeříkem nedokázal konkurovat, a můj překvapený nos poprvé poznal dosud netušené - že i vůně se dá vtisknout navždycky do paměti. No a dnes má tahle osobitá vůně zase úplně jinou originální a nezaměnitelnou podobu, která se bude do budoucna znovu a znovu proměňovat a vyvíjet, tak, jak se bude proměňovat a vyvíjet člověk, se kterým je v tom kterém čase spojená. Neprojevuje se u mne sice zrovna žlutým nosem jako vůně jasmínu, ale zkušené oko ji (a zdaleka nejen na nose) pozná.

Když si tak znovu v duchu procházím všechny vůně, o kterých jsem psal, říkám si, že to vlastně s tím mým nosem není vůbec tak špatné. I teď, když sedím u okna otevřeného do jarního rána a tluču svá písmenka do klávesnice počítače, jsou všechny ty vůně rozprostřené kolem. Jak okouzlující, podmanivé a zvláštní! Ostatně - taky to cítíte? :-)
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | E-mail | Web | 30. května 2015 v 9:02 | Reagovat

Šeřík ano, jasmín moc nemusím..... ten je už moc těžký. Já mám ráda citrusové tóny. Ta třetí, nespecifikovaná mi připomněla film Vůně ženy. To je asi pro mnoho mužů naprostý voňavý trhák. Ostatně podle výzkumů mimino pozná svou matku podle vůně.
Pro mne osobně je teď momentálně ve vzduchu krásný mix vůní řepky a šeříků a k tomu nových listů a trávy. To je vždycky po ránu balzám! :-)

2 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 30. května 2015 v 10:14 | Reagovat

1. Čerstvě povlečené peřiny, které prošly sušením na jarním sluníčku.
2. Jednou přismahnutý guláš.
3. Vůně pečené mrkve, celeru, petrželu a divokého koření při vaření svíčkové.

3 Čerf Čerf | E-mail | 30. května 2015 v 10:26 | Reagovat

[1]: Ano, ranní vůně doprovázející na přelomu jara a léta východ slunce, bývá úžasná. Škoda, že ji zažívám málokdy :-)

[2]: ad 1) Úplný souhlas. Právě povlékám, bohužel je u nás teď zataženo. Ad 2) tahle vůně u mne kupodivu nikdy dlouho nevydrží :-). Ad 3) Je-li koření dostatečně divoké, svíčková musí být vynikající!

4 Kitty Kitty | E-mail | Web | 30. května 2015 v 10:40 | Reagovat

Dnešní článek jsem si chtěla nechat na později, ale nelituju, že jsem klikla hned. Krásný článek, vůně znám. Jen mi není jasná ta třetí vůně, ale pokud je to ta, co si myslím, přeju ti ji. U mě je nejlepší vůně aroma probouzející se půdy na jaře. A potom čistě živočišně - vůně vysprchované a dobře ošetřené kůže. To mám tak málokdy v pohodě, že je u mě i vzácná.
Takové články mám ráda - tvoje. Ne tento můj skoro zmatený komentář. Přeji ti krásné víkendy s mnoha vůněmi :-)

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 30. května 2015 v 11:01 | Reagovat

Nic se nevyrovná vůni první ranní kávy.

6 Jarka Jarka | Web | 30. května 2015 v 11:26 | Reagovat

Vůni šeříku a jasmínu podepisuji a přidám vůni rozkvetlé lípy, nebo čerstvě posečené trávy. A to, že si určitou vůni zapamatujeme napořád a dokonce nás ta vůně může vrátit léta zpátky, je taky pravda. Například když jsem kdysi dávno chodila se svým manželem, nosil koženou bundu, pak jsme se vzali, manžel nosil dávno bundy jiné a já na tu jeho koženou, při třídění šatstva ve skříni, po letech narazila. Zabořila jsem do ní nos a byla jsem okamžitě v době, kdy mi bylo osmnáct. :-D

7 Sugr Sugr | E-mail | Web | 30. května 2015 v 12:01 | Reagovat

"Jinak voní seno koním, jinak zamilovaným!"-to jsem uvedla jako příklad toho, že někomu něco voní a tomu druhému to přímo smrdí, jo i tací jsou! :-)
Tři vůně?
Trošku budu oponovat Wendy s její vůní ženy, proč by nemohla být Vůně muže? ;-)
No ale trošku vážně, vraťme se do reality, že... :-)
1.
Občas jdu z práce z nemocnice pěšky, místo busem, je to tak půl hodinky chůze a tento týden jsem přičichávávala k rozkvetlým růžím stejně jako ty k šeříkům Petře!
Stála jsem u plotu, kde růže kvetly a čichala a čichala..., úžasná vůně...
2.
Vůně vody po holení (nemohu dělat reklamu, tedy spíš se to tu nesmí), která stojí pár korun a když se s ní muž oholí a ráno obejme ženu..., úžas...
3.
Vůně miminek - jo!
Ač nezdravotník pracuji, či pohybuji se mezi minimkama denně a když se k ním skloním, ta jejich vůně..., takovou by nevyrobil ani ten nejlepší výrobce parfémů..., ;-) Možná se to bude zdát  mnohým podivné, ale miminka mají svou skutečně nezaměnitelnou vůni. ;-)

8 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 30. května 2015 v 12:31 | Reagovat

A teprve teď, jda si po dobrém obědě lehnouti s knihou, vzpomněl jsem si na nádhernou vůni novotisku.

9 pherenis pherenis | E-mail | Web | 30. května 2015 v 12:31 | Reagovat

Tak na tenhle příspěvek se nedá nereagovat a počkat, až bude chvilka na slova seskládaná.....vůně...hmmmm....za mě si nedokáži představit, že bych smysl čichový měla byť jen omezeně....nasávám vůně snad všech rostlin, kvetoucích stromů...jasně šeřík....jasmín...ty dokáží vonět i po usušení....kvetoucí akát, lípa....jakákoliv růže a to ještě dokáži hodiny koukat na seskládání okvětních lístků......ano jsem ta co přebíhá silnici jen, aby přivoněla.....nejmilejší je pro mě vůně klasického starého narcisku, bílého s oranžovým krojkovým středem ;-)....taktéž je nezaměnitelná vůně kompostu...v tom člověk ty živiny tak krásně vnímá právě přes čichové buňky.....kvetoucí broskvoně, višně, rostlinky opravdu kterékoliv....kozlík, mateřídouška....prostě to mám trošku jinak....každou voňavou kapku si dokonale vychutnávám a vidím v ní víc článků...jooo a levandule....hmmmm, tu si nesmím nechat ujít a co teď kvetoucí denivky...panečku to je slat pro natáhnutí nosem....koukám, že pro mě je vůně na dlouhé psaní :-))).....

tak s voňavým pozdravením....pherenis

10 pherenis pherenis | E-mail | Web | 30. května 2015 v 12:36 | Reagovat

No jo...vůně čerstvě pomletého kafe....hmmmmm......a miminka jak čtu v jiných komentářích ;-)jo a taky nová kniha...anglické mi voní ještě tajemněji ;-)......a seno...či čerstvě posekaná tráva....tak si vyber tři vůně....jak nemám nejoblíbenější barvu, rostlinu, tak ani vůně...každá je něčím vyjímečná dokonalá skvostná....ať to zní jak chce ;-)

11 Egoped Egoped | E-mail | Web | 30. května 2015 v 12:44 | Reagovat

Asi jsem divnej, ale napadají mě akorát vůně spojené s kuchyní a vařením!

12 Sugr Sugr | E-mail | 30. května 2015 v 12:52 | Reagovat

[11]: Správnej chlap!!! :-D

13 Čerf Čerf | E-mail | Web | 30. května 2015 v 12:54 | Reagovat

[4]: Díky za přání. Šeříky mají zase na nějakou dobu prázdniny, jasmíny pod okny intenzivně voní, no a třetí vůně voní kdesi v dálce tak mocně, že mají jasmíny co dělat, aby se vůbec prosadily :-).

[5]: Ke kávě rád přivoním, ale piju jen výjimečně.

[6]: Ano, vůně dokáže přenést i hodně daleko do minulosti. A už se mi párkrát stalo, že mi nějaká vůně připadla povědomá a až po dlouhém rozpomínání mi došlo, že jde o nějakou vůni z raného dětství.

14 Čerf Čerf | E-mail | Web | 30. května 2015 v 12:57 | Reagovat

[7]: Nejlepší je být zamilovaným koněm! :-) No a vůně miminek je úžasná, jen se k ní nedostávám tak často.

[8]: Někteří inflační fajnšmekři hovoří i o vůni čerstvě vytištěných bankovek.

15 Čerf Čerf | E-mail | Web | 30. května 2015 v 13:00 | Reagovat

[9]: To je opravdu na dlouhé psaní, když má někdo tak vvinutý vztah k vůním všeho druhu. Ale ještě jsem si vzpomněl na francouzskou Provence s divoce rostoucí levandulí a tymiánem a na "tymiánové hory" na mé oblíbené Lefkadě.

[11]: Ano, třeba vůně čerstvě nalakované kuchyňské linky :-).

16 baruschkasf baruschkasf | E-mail | Web | 30. května 2015 v 14:45 | Reagovat

A co takhle tři pro každý měsíc?
V prosinci bych jasně hlasovala pro vůni jehličí :-) A vůni sněhu visící ve vzduchu vždycky, když se na obloze objeví černé mraky :-)
A teď stále ještě toužím.
Toužím po vůni lip, neboť se letos děsně courají :-)
Zato azalky voní všude kolem. Nádhera :-)
Krásný článek :-)

17 Ad-Libri Ad-Libri | Web | 30. května 2015 v 16:32 | Reagovat

To je tak nádherný článek... Úplně autenticky popsáno, dokážu si, pokud to autor umí, představit živě vše, o čem píše, a tobě se to u mně povedlo :). Pobavilo mně, když jsi psal o tom, jak kdesi v dáli hoří pneumatiky, ale try cítíš jemnou vůni :D. A též ve mně vzbudila zvědavost věta "mému otci byly vůně odepřeny nadobro". Nicméně toneber jako otázku ;). Pěkný článek :)

18 missneverfree missneverfree | E-mail | Web | 30. května 2015 v 16:42 | Reagovat

Voňavý článek. :)
Třeba jednou někdo vymyslí způsob, jak by se prostřednictvím internetu/televize atd. daly přenášet vůně... Třeba v reklamě by to měla skvělé využití... (mlč už, praktická duše, mlč!)

... vůně těsně po dešti!! :)

19 Janinka Janinka | E-mail | Web | 30. května 2015 v 17:34 | Reagovat

Krásně provoněný článek!
Miluji vůni čerstvých rohlíků a bílé kávy, v těsném závěsu je vůně miminek, kterým na patu šlape nová knížka :-).

20 Krutomyval Krutomyval | Web | 30. května 2015 v 17:50 | Reagovat

[1]: chtel sem prave na clanek dodat "a kde je vune zeny?!" (idalne zeny vonici zenou nakombinovanou s vanilkovou esenci z rohlicku ktere prave upekla a naha mi je serviruje, jeste zaprasena od vanilkoveho cukru a mouky) a koukam ze Wendy uz me predbehla. Ostatne jako casto. Je to preci zena a ty sou skoro ve vsem rychlejsi. ;-)

21 Janah Janah | Web | 30. května 2015 v 20:38 | Reagovat

Jsem taky čichač :-D K tvým (mým) vůním přidávám ještě fialky a magnólie. :-P

22 Janah Janah | Web | 30. května 2015 v 20:39 | Reagovat

Jo, a ještě vůni Jizerek, ta mi tu chybí :-(

23 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 30. května 2015 v 21:04 | Reagovat

Vůni šeříku čichám, když projdu kolem domu. Roste nám tu úplně mladý keřík. Je to pro mě silná vůně, ale v přírodě ji mám ráda. Přiznávám, že netuším, jak voní jasmín. A co mi voní? Citrusy, frézie, čerstvě vyprané prádlo a čerstvě vymalovnaný byt :-D  :-D  :-D

24 Jarka Jarka | E-mail | 30. května 2015 v 21:13 | Reagovat

Vůni šeříku a jasmínu taky miluju - taky jsem přičichávač - napadlo mi i to miminko - po dešti to je vůně - voní mi nové knihy - taky les úžasně voní....
Také si leta pamatuji vůni - prostě různá období mají svoji vůni.
Hezký článek.

25 Miloš Miloš | Web | 30. května 2015 v 21:37 | Reagovat

[1]:[5]: Vůně ženy s vůní kávy je nejlepší kombinace.

V angličtině je slovo "smell" pro "vonět" i "páchnout". Nedávno jsem cítil intenzivní vůni jednoho pobudy na lavičce na nástupním ostrůvku u nádraží. Byl totiž celý promočený, budu si pamatovat, že tam není záhodno si ani položit tašku.

26 Van Vendy Van Vendy | Web | 30. května 2015 v 22:14 | Reagovat

V tom jsem asi podobná. Podivná osůbka, která jde kolem keře jasmínu a mimo to, že vytáhne kompakt a fotí, tak také čichá. Jasmín mi přeukrutně voní a šeříky také. To jsou vůně, jaké bych chtěla mít doma. Také krásně voní růže, ale ty voní jinak, jemně. Hyacinty a kosatce mají také pěknou, ale silnou vůni.
Mimochodem, zrovna včera jsem kolem takového jednoho jasmínu prošla. :-)
A ne, s tvým nosem není nic v nepořádku! ;-)

27 Čerf Čerf | E-mail | 31. května 2015 v 1:12 | Reagovat

[16]: Nebo aspoň tři pro každé roční období :-). Jehličí by mělo v zimě rozhodně šanci.

[17]: Nevadí mi odpovídat na otázky. Můj táta necítil vůně ani zápach, nevím, čím byla ta porucha čichu způsobena. Na rozdíl od mnoha jiného jsem po něm naštěstí tohle nezdědil.

[18]: Zvuk a obraz už umíme slušně a na vůně taky dojde. Jen to zatím nemělo takové vojenské a obchodní uplatnění, tak se na výzkum nedalo tolik peněz :-).

[19]: Máš dobré pořadí různorodých vůní. Pamatuju se, jak jsem byl při své první návštěvě Francie unešený hned v první pekárně, kde nádherně voněly čerstvé croissanty.

28 Čerf Čerf | E-mail | 31. května 2015 v 1:18 | Reagovat

[20]: Však ona v článku tahle vůně samozřejmě je; on je vlastně celý článek primárně o ní. Vendy to poznala naprosto neomylně. Ale jsem skromný, nemám zdaleka takové nároky jako ty :-).

[21]: Pravda, k magnóliím jsem čichal před nedávnem taky. Ale tam jsem spíš ohromený nádherným obrazem.

[23]: Jasmíny mi kvetou pod oknem, takže mám té vůně plný byt. Nejlepší je to těsně po jemné přepršce jako dneska ráno.

29 Čerf Čerf | E-mail | 31. května 2015 v 1:27 | Reagovat

[24]: Musím se trochu krotit: Kdybych přičichával k miminkům podobně jako ke keřům šeříku a jasmínu, obávám se, že bych dlouho na svobodě nepobyl :-).

[25]: Angličtina má prostě dobré předpoklady k tomu být korektním jazykem. Na druhou stranu - na podobných pobudech by si asi moc nesmellsli ani Britové či Američani :-).

[26]: Je třeba nos trénovat. Nedávno jsem dokonce v jednom vinném sklípku poprvé dokázal rozeznat pár základních odrůd, ale padl na to celý večer a na následky pak i přilehlé ráno a dopoledne :-).

30 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 31. května 2015 v 6:48 | Reagovat

[5]: http://nivnice.blog.cz/1505/p-365-268-basnicky-suboj

BTW
...ano, káva, kniha a žena (cez "šeřík čichaná") su tie tri smrady (smells)u Petra Vápeníka! No a snáď ešte aj dobrý Dunhill-tabák vo vyčistenej fajke toho istého mena! ;-)

31 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 31. května 2015 v 6:51 | Reagovat

Pardon( Nechcačky som odprásknul do komentára reklamu, sorry, nemyslel som to tak, bol som omámený prvou rannou kávou.
(Okopíroval som neuvažujúc celú reakciu na mojom blogu pre TlusŤjocha a potom automaticky sem, ešte raz sa omlúvam.) :-(

32 VendyW VendyW | E-mail | Web | 31. května 2015 v 9:28 | Reagovat

[20]: Víš Mývale, ono to bude dáno částečně tím, že jsem vyrůstala od  dětství až do puberty v čistě klukovském prostředí a tak to na mě zanechalo určité "poškození". V dost věcech uvažuju jako chlap :-D  :-D  :-D Ale to jak to Čerf napsal mi okamžitě evokovalo jako první ten film s Vittoriem Gasmannem a tím pádem i vůni ženy jako takové. ;-)

33 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 31. května 2015 v 16:37 | Reagovat

[25]:[30]:
[25]:[30]:Vůně ženy je oskarová: http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C5%AFn%C4%9B_%C5%BEeny

Ale já si teď nostalgicky vzpomněl na vůni chemikálií v temné komoře při procesu vyvolávání filmu.

34 Radka Radka | E-mail | Web | 31. května 2015 v 19:34 | Reagovat

Šeřík miluji, ale z jasmínu mám bolehlav. Ovšem vůni milované osoby si umím také představit - ta neomrzí nikdy :-)

35 Čerf Čerf | E-mail | 1. června 2015 v 8:05 | Reagovat

[34]: Přesně tak, ta vůbec nevyčichá!

[33]: Ustalovač jsem měl radši.

[30]: Dobré reklamy není nikdy dost, jak potvrzuje i starý Dunhill :-)

36 valin valin | Web | 2. června 2015 v 9:14 | Reagovat

Vůně jsou krásná součást života. Jak přírodní, čímž se honosí rostlinstvo, tak i umělé, které vyzařují z milovaných žen. Líbí se mi na tobě, jaký jsi romantik... :-)  :-)

37 Ji Hei - Fotografie Ji Hei - Fotografie | E-mail | Web | 2. června 2015 v 17:42 | Reagovat

Včera jsem vyčmuchala všechny vůně lesa. Myslím, že už tam nic nezbylo ;) :). Cítila jsem už i houby, ale žádnou jsem nepotkala. Miluju vůni skořice :). Jo a taky vůni nových pastelek - dodnes si jí pamatuju :). A na balkoně mám v truhlíku karafiáty a ty voní až do bytu. A taky miluju vůni narcisek.
Vůně já prostě všeobecně můžu, protože jsem velmi schopný čmuchátor! 8-)  :-D  ;-)

38 Bev Bev | E-mail | Web | 3. června 2015 v 13:30 | Reagovat

Květen červen a červenec jsou mé nejmilejší měsíce a jsou to taky nejvoňavější měsíce, vůně šeříků, sena, posečené trávy, vodních rostlin kolem potoka... atd. mohla bych pokračovat do nekonečna. Právě před chvilkou jsem říkala tátovi, který si nesl do zahrady kafe a říkal ať si jdu přivonět k šeříkům, že bych ty letní vůně mohla jíst, jak jsou mi příjemné. :D

39 Čerf Čerf | E-mail | Web | 4. června 2015 v 0:19 | Reagovat

[36]: Minimálně se umím romanticky velmi dobře tvářit :-)

[37]: Jo a ještě konvalinky, ty mi taky voní. S návštěvou lesa počkám, až se tam po vyčmuchání zase nějaké vůně vrátí... :-)

[38]: Dneska jsem zase očichal již mockrát očichaný jasmínový keř. Ano, i k jídlu by byl dobrý :-).

40 userka userka | E-mail | Web | 4. června 2015 v 20:30 | Reagovat

Tos napsal hezky a docela rozverně. Že tu vůni poznáš "nejen na nose", to je až eroticky znějící! :)

[2]: Jo, nově povlečená postel, to je žůžo labůžo. Vždycky si ale vzpomenu na babičku, která říkala, že to nemá ráda. Že pak celou noc špatně spí. To nepochopíme.

[5]: Tak tahle "vůně" mě kolikrát vzbudí a tak moc mě ruší a je mi z ní špatně, že nemůžu usnout, dokud nevyvětrám. Kafe moc nepiju, ale chutná mi. Ale když spím, tak nesmím cítit nic. Ani připravující se oběd.

[8]: No, tady ses mi ale do chutě (teda do nosu) trefil! ;) Nové knihy čichám celkem často.

41 Čerf Čerf | E-mail | Web | 4. června 2015 v 20:51 | Reagovat

[40]: Však ta vůně je velmi velmi erotická, i když se snaží vypadat, že není.

42 Van Vendy Van Vendy | Web | 4. června 2015 v 21:35 | Reagovat

[29]: Kdoví, třeba při troše tréninku z tebe bude i znalec! :-)

43 adaluter adaluter | E-mail | Web | 8. června 2015 v 22:42 | Reagovat

Tři vůně?? Tak na to nehraju, beru téměř všechny, které tu padly a přidám za květiny loniceru, která je snad první vůní, ne jara, ale roku, protože kvete už i v lednu a kvůli které já vždycky, když mám cestu kolem, vystupuji z tramvaje na Karláku a tam pak stojím na konci zastávky, hlavu vraženou v keři (bez listů, kvítka nepatrná - mráz - leden, únor - jasný magor) a snažím se přijít na způsob jak si tu vůni odnést s sebou, a taky pivoňky jsem tu nenašla a akáty.
Z jídla přidám čerstvě upečenou, pomoučenou chlebovou kůrku a maliny se smetanou a lesní jahody a ... dost.
Z různých pak vůni létem rozpáleného asfaltu po bouřce a podzimní mlhy v době zrání ořechů.
A tu, jak říkáš, ze všech vůní nejvoňavější, už pak jen ve snech, když mám velké štěstí.

44 Teeda Teeda | Web | 9. června 2015 v 15:47 | Reagovat

Alergik by si zajásal.. :D

A co takle vůně vypečeného kuřátka.
A vůně staré knihy z antikvariátu.
A vůně domácí kočičí srsti.
A vůně fialkových bonbonů od babičky.

Jé. Úplně jsem se zasnila. :)

45 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. června 2015 v 16:54 | Reagovat

[43]: I moje sny jsou voňavé, ale nezaznívají ke mě z takové dálky jako ty tvoje.

Tedy, musím říct, že jsi dosud zmiňované vůně nejmíň zdvojnásobila :-).

[44]: Řekl bych, že alergikům stačí k tomu, aby začali kýchat, jen si přečíst komentáře; kočičí srst jistě dostane i ty, kteří se doposud dokázali bránit :-) To je skvělé, k tomu přece mají blogové články být - k zasnění! :-)

46 adaluter adaluter | E-mail | Web | 10. června 2015 v 0:41 | Reagovat

[44]:[45]: Ano, jsem alergik a vskutku jásám - kočičí srst - trefa do černého, to tu chybělo, mizím, lapajíc po dechu. :-!

47 slunecnyden slunecnyden | 10. června 2015 v 23:52 | Reagovat

to je krásné...

48 Anetka Anetka | E-mail | Web | 3. srpna 2015 v 9:35 | Reagovat

Přírodní kosmetika je plná krásných vůní. Já jsem si oblíbila kosmetiku, která je obohacená esenciálními oleji http://www.bioaromakosmetika.cz/

49 Čerf Čerf | E-mail | 3. srpna 2015 v 11:36 | Reagovat

[48]: Zajímavé - tady nabízíte vůně a na jiných místech úvěry. Rozumím tomu správně, že nabízíte pod různými jmény cokoli? Takže ještě jednou: O takové nabídky na svém blogu nestojím a říkám to naposledy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama