Hovory přes obrazovku - tucet pátý

28. srpna 2015 v 13:40 | Petr Vápeník |  Hovory

"Hovory přes obrazovku", malý prázdninový projektík, ve kterém se zdejší čtenáři mohou na cokoli ptát a já se na jejich zvídavé otázky snažím odpovídat, má dnes poslední pokračování. V minulých týdnech jste si mohli přečíst už čtyři pokračování v následujících článcích:


Dnešním pátým tuctem se završí celá kopa dotazů a odpovědí a s prázdninami skončí i celé Hovory - alespoň tedy pro tento rok. Děkuji všem tazatelům za zajímavé otázky, všem čtenářům za sledování a tady je dnešní poslední tucet:

1. Jak se ti jako bývalému lučbozpytci líbí chemické názvosloví Jana Svatopluka Presla? A jak se ti líbí jako jazykozpytci? (TlusŤjoch)

Mně se jako jazykozpytci nejvíc líbí bledník, žestík (populární v dechových orchestrech) a kostík. Ale Presl měl ještě docela úspěch, vždyť se do oficiálního jazyka prosadilo hned deset jeho názvů prvků. To takový Karel Slavoj Amerling podobného úspěchu nedosáhl, byť jeho broník, brudík nebo zdořík taky nebyly špatné. Z jeho novotvarů, pokud vím, dosáhl největší mediální slávy otrušík, který je ale spíš než název prvku známý jako název příslušného oxidu a proslavil se v Maryše. Škoda, že své názvy už nestihly dostat všechny lanthanoidy a aktinoidy. Na druhou stranu by mi pak byla k ničemu říkanka, kterou si pamatuju ze studií chemie a která pomáhala zapamatovat si právě lanthanoidy: Laciné Ceny Prasat Nedovolily Prométeovi Smésti Europu, Gdyž (pardon, renonc, ale užitečný, protože výsledkem je Gd jako gadolinium!) Tby chaly Horkou Erotickou Tmou Ybišku (uff, no jo, však já vím, copak je ybišek ve vyjmenovaných slovech po ničem?) Lučního. Pro studujícího chemie velmi praktická říkanka. Ale v preslovštině by to musela být taky jistě moc krásná a poetická říkanka :-).

2. Věříš v něco, nebo někoho a jestli ano, má jméno? (Jarka)

Ano, věřím a v komunikaci s ostatními mu říkám podle tradice Bůh, i když se domnívám, že (především jemu) na jménu tolik nezáleží, podobně jako shakespearovské růži. Ostatně, kdysi velmi dávno v úplných počátcích tohoto blogu jsem k tomu napsal krátký textík O tom, v co věřím. Když jsem si ho dnes po dlouhých šesti a půl letech přečetl, nemyslím, že bych měl něco zásadního měnit. Což je ostatně obecná výhoda situace, kdy člověk začne blogovat až ve zralém věku :-).

3. Kolik jsi měl v životě sexuálních partnerů? (anonym)

Je zajímavé, jak často se tahle otázka otázka v různých rozhovorech a "výsleších" objevuje, je na ní zřejmě pro někoho cosi neodolatelně lákavého. Nu, tedy myslím, že budete zklamáni - jednak mi vychází velmi nízké číslo a jednak už vzhledem ke svému věku dost zapomínám. Takže - když to vše poctivě sečtu na základě toho, co si pamatuji, dohromady mi to dává číslo 1212. Sakra, nebo že by to byla ve skutečnosti Zlatá bula sicilská? Vždyť říkám, že už dost zapomínám :-).

4. Je nějaký sen který máš od dětství a který sis doposud nesplnil? Ať v oblasti focení, svého soukromého života nebo profesního? (Vendy W.)

Dětství jsem trávil ve Staňkově u Domažlic (odtud je mimochodem můj blogový fotocyklus Kouzelná zahrada) a strašně jsem si tehdy přál, aby ve Staňkově začaly jezdit trolejbusy (měl jsem dokonce navržený plán tří linek i s jednotlivými stanicemi) a hlavně aby jezdil přímý rychlík Staňkov - Bullerbyn. Každý rok se - plný dychtivého očekávání - vrhám na nový jízdní řád železnic, ale České a bohužel ani Švédské dráhy se stále ještě nepochlapily! :-)

5. Na jaký nejhezčí zážitek za katedrou vzpomínáš? Proč jsi změnil profesi? A existuje nějaká možnost, že se k ní (katedře i profesi) vrátíš? (WellBloud)

Velmi přesně a ostře si vybavuji ten nejhorší zážitek, ale těch krásných byla taková spousta, že jde těžko vybrat jeden. Nadšený jsem byl vlastně vždycky, když se z něčích úst v hodině ozvalo překvapené "vlastně no jo!", které znamenalo, že se jednotlivé střípky informací zčistajasna v mozku složily v to, čemu už se dá říkat vědomost, protože informace samotné ještě vědomostí zdaleka nejsou (byť si to mnozí myslí), jsou jen jejich předpokladem.

Profesi jsem změnil především proto, že jsem chtěl vyzkoušet, jestli dokážu obstát i v úplně jiném světě, za zdí, která dlouholeté kantory do určité míry chrání před vlivy zvenčí, ale zároveň je v některých ohledech může i omezovat. Chtěl jsem si prostě potvrdit, jestli můžu být i něčím jiným než učitelem, jestli přežiju i jinde než v rezervaci školy - v džungli podivného praktického světa, který by měl každý učitel na vlastní kůži co nejvíc zažít a zažívat, aby byl před svými žáky a studenty důvěryhodnější nejen jako odborník, ale především jako člověk.

Samozřejmě, možnost vrátit se k profesi učitele existuje, zvlášť když se pořád beru tak trochu jako kantor na zkušené v reálném světě a přestože tato zkušenost už je několikanásobně delší než moje zkušenost učitelská. Jestli k tomu někdy dojde, to nevím, a vlastně si ani nejsem jistý, jestli bych to ještě uměl.

6. Co ti říkají ty reklamy na blogu? Využil jsi někdy aspoň ze zvědavosti informaci třeba o vbočeném palci na noze (může být vbočený palec i na ruce?). Nebo napadlo tě někdy spočítat, kolik si už vydělala ta vnucovaná samoživitelka? Reklama by měla být o tom, co zajímá nás a ne co potřebují prodat. (Kitty)

Pokud bychom dostávali všichni stejnou porci stejné reklamy, byl by to způsob jako za marketingového "krále Klacka", tedy v dobách, kdy bylo ještě reklamě v principu zcela lhostejné, co nás zajímá, protože nás taková reklama potřebovala jen nějak přimět, abychom pootevřeli dveře a pak se nám pokusila do těch dvěří co nejrychleji strčit nohu, aby nešly zavřít. Dnešní reklama je ale přece jen už jiná, nabízí se nám většinou to, co máme větší tendenci přijmout (na mých stránkách tak defilovaly různé fotopotřeby a dokonce mi dlouho nabízeli Japan Rail Pass pro další výlet do Japonska. Různým vbočeným palcům a samoživitelkám prožívajícím svůj podnikatelský sen se prostě snažím neotvírat, a reklamy jsem proto deaktivoval AdBlockem; nebýt tvého dotazu, ani bych nevěděl, že něco podobného na blogových stránkách běželo či běží. Ale důvodem pro tento zásah byly spíš jiné stránky než ty naše blogové - stránky, které to s reklamou přehánějí. Na našich blogových stránkách beru jako "faul" skutečnost, že se reklamy formátem přizpůsobují formátu našich blogů a čtenář může být snadno zmatený, co je ještě blogerův text a co už je reklama.

7. Vies si predstavit zivot bez internetu? (King Rucola)

Umím si život bez internetu představit velmi dobře, ostatně většinu našich životů jsme žili právě tak nebo ne? Je to samozřejmě trochu jiný život, ale dá se mu po nějaké době přizpůsobit, stejně jako tomu bylo "v opačném směru". Snažím se, aby internet pořád pracoval víc pro mne, než já pro něj, a abych se nestal - i když ve virtuálním světě samozřejmě nějaký ten čas trávím - jeho otrokem. Kruciš, internet mi právě klepe na rameno, že už se tu příliš dlouho vykecávám a je čas zase začít surfovat; šup šup! Promiň intíku, vždyť už poslušně hopkám zpátky! :-)

8. Jakou poezii máš na blogu rád a nerad? (anonym)

Ono to někdy vypadá tak, že poezie je to nejjednodušší, co se dá napsat: Umí se tvářit skoro jako kumšt, každý čtenář si z ní může odnést právě to svoje a autor do ní může otisknout své aktuální (pohříchu nejčastěji mizerné) citové rozpoložení. Ale když čtu nějakou poezii, dívám se vždycky hlavně na věci, které podle mne dělají poezii poezií a odlišují báseň třeba od do různě dlouhých řádků zapsané předpovědi počasí: Měla by mít patrný rytmus, měla by obsahovat obrazy podněcující čtenářovu obrazotvornost a měla by mít nějakou patrnou myšlenku, která jí dává tvar. Rýmy ke čtenářskému štěstí nepotřebuji, ale když už jsou, neměly by být úplně laciné. Za básničkou by prostě měla být vidět nejen okamžitá inspirace, ale i trochu práce, aby se dílko nestavělo na veřejný odiv odfláknuté, protože autor právě nechtěl věnovat čas přemýšlení nad lepší a smysluplnější formulací. Ostatně, sám mám ve svém archívu dostatek odstrašujícího materiálu :-). A nejradši mám poezii, po jejímž přečtení mi přejede po zádech příjemný mráz, stejně jako to mám u hudby, obrazů a jiných artefaktů. Ale - popravdě - to se nestává zas až tak často.

9. Kterou svou básničku považuješ za nejlepší a proč? (anonym)

O některých si ješitně myslím, že nejsou úplně špatné, ale mám jednu, ke které mám specifický vztah: Nejlepší - z pohledu literární kritiky - určitě není, ale mám rád jednu básničku, která se na tomto blogu nikdy neobjevila, byť vznikla už v "době blogové". Je ale nejotevřenější a nejupřímnější, jakou jsem kdy napsal. Asi žádného zdejšího zkušenějšího čtenáře nepřekvapí, že byla určena pro stejnou osobu jako většina zdejších blogových básniček, ale na rozdíl od běžnějších kousků je opravdu jenom pro ni.

10. Jak si představuješ místního fantóma Fredyho Krugera? (Valin)

Snažím se Freddyho moc nepředstavovat. Přece jen - je to regulérní fantóm a profesionální noční můra a já bych nerad svoje nádherné sny posledních let s aktuálním báječným hereckým obsazením vyměnil za noční výlety do pekelného světa Freddyho emotivních, byť okouzlujících básní. Nemůžu se shodnout ani na tom, zda v mé představě píše Freddy v klobouku či prostovlasý, ale ať už tak či onak, myslím, že má ten hoch (nebo snad hochyně?) každopádně pořádně pod čepicí.

11. Co si myslíš, že je největší lidská slabost? A v čem je naopak největší lidská síla? (MissNeverFree)

V tomhle směru asi nebudu schopný nezbytného zobecňujícího nadhledu, abych vybral ty správné lidské vlastnosti. Ale když se podívám sám na sebe a na své osobní a docela čerstvé zkušenosti, řekl bych, že je to schopnost milovat a v přeneseném smyslu slova pak láska (byť v tomto případě nejde o vlastnost), která, myslím, umí být podle svých projevů a výsledků jak největší silou schopnou rozhýbat celý vesmír, tak i největší slabostí, a někdy dokonce obojí zároveň.

Žádná dvanáctá otázka už v zásobníku nezbyla, ale protože by byla škoda pátý tucet neuzavřít, dovolím si zeptat se na jednu otázku sám sebe:

12. Na kterou otázku z těch devětapadesáti se ti nejlépe a na kterou nejhůře odpovídalo? (Čerf :-))

Nejrychlejší odpověď jsem měl na Mírovu otázku "Co dělá jáma, když nezeje?" To je přesně ten typ chytrých otázek, na které bývá první odpověď - třebas na první pohled hloupá - většinou nejlepší. Nejhůř se mi odpovídalo na otázku Robky "Kdybys mohl z minulosti vrátit jeden den, který by to byl a proč?" Ne snad proto, že bych na to nemohl přijít, vím to úplně přesně a velmi dlouho, ale proto, že kdykoli si na to vzpomenu, dal bych si nejradši pár pohlavků, což mi aktuálně kvůli chronickým tenisovým loktům jde naštěstí jen s obtížemi, jinak bych byl samý monokl! :-).


Tak, pátý a poslední tucet otázek a odpovědí máme za sebou. Ještě jednou moc děkuji všem, co mi poslali své zvídavé otázky, i těm, co si pouze četli odpovědi. Pokud se náhodou vaše otázka ani v jenom tuctu neobjevila, dejte mi vědět, musela se mi někam schovat a z výběru vypadnout. Přeji všem krásný poslední prázdninový víkend a dobrý vstup do poprázdninového období, ať už bude spojené se školou či s čímkoli jiným.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | 28. srpna 2015 v 14:07 | Reagovat

Jakakoliv přímá linka odněkud do Bullerbynu by byla vítaná ... ;-)

2 Miloš Miloš | Web | 28. srpna 2015 v 14:49 | Reagovat

1212 je slušné číslo :).
Jsi skoro jako Al Capone, ten sice zabil asi 1200 lidí, ale kvůli tomu jich neubylo, protože měl asi 1300 dětí.

3 Maglaiz Maglaiz | E-mail | Web | 28. srpna 2015 v 15:41 | Reagovat

[2]: 1212 a mne napadla Zlatá bula sicilská :D

4 Čerf Čerf | E-mail | 28. srpna 2015 v 16:18 | Reagovat

[2]:[3]: Hned jsem si myslel, že jsem si to jen spletl s nějakým letopočtem. Číslo sem, číslo tam... Pravda bývá mnohem jednodušší ale podezřívali byste mě, že neumím ani do pěti počítat :-).

5 userka userka | E-mail | Web | 28. srpna 2015 v 17:11 | Reagovat

Vlakem do Bullerbynu bych taky hned jela.
Čerfe, bolí tě ten loket při potřásání rukou? :) :-P

6 Jarka Jarka | Web | 28. srpna 2015 v 17:12 | Reagovat

Po každém přečteném tuctu jsem si říkala, že byl lepší než ten předcházející a po tomto posledním si nemůžu pomoct, ale musím konstatovat, že ten byl úplně nejlepšííí! :-) Škoda, že už hovory přes obrazovku končí, ale možná, že si na ně, napřesrok o prázdninách, zase vzpomeneš. :-)

7 Čerf Čerf | E-mail | 28. srpna 2015 v 17:34 | Reagovat

[5]: Když se moc nepumpuje, tak to jde! :-).

[6]: Nakonec se to rozjelo docela slušně, jsem spokojený. Ale  ono se oprávněně říká, že v nejlepším se má přestat. Tak třeba zase příští rok v srpnu, uvidíme :-).

8 Míra Míra | 28. srpna 2015 v 17:38 | Reagovat

Ad 12.
S odpovědí na otázku o jámě jsi byl nejen nejrychlejší, ale i originální. Nikoho z těch, kterým jsem ji položil, nenapadlo, že ta potvora je odsouzena k zetí (?) nafurt. Zato na mě většinou zely jejich oči, ve kterých bylo lze číst cosi, co bych nejraději pohřbil v té jámě.
Kyvadlo bych do toho už netahal vůbec.
:-)

9 userka userka | E-mail | Web | 28. srpna 2015 v 17:49 | Reagovat

[7]: Dám si pozor :D

Jinak Hovory byly super, byl to dobrej nápad, dost jsme se toho dozvěděli a na zbytek se doptám o:)

10 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 28. srpna 2015 v 17:52 | Reagovat

[3]:
Mne napadlo 12.12. --> to se narodil Frank Sinatra.

11 Čerf Čerf | E-mail | 28. srpna 2015 v 18:04 | Reagovat

[8]: Přemýšlím, jak jsou od toho slovesa přechodníky ???

[9]: Potěšilo mě, kolik přišlo otázek, i to, na co se lidi ptali. Čekal jsem to drsnější :-).

[10]: Ještěže tam Frank má uprostřed tu tečku, jinak by to byl dobrý makropulík!

12 Míra Míra | 28. srpna 2015 v 18:09 | Reagovat

[11]:
Přece: jáma zevši, podle tzv. Menšíkova vzoru: babička šedše z lesa, nůši nesavše...

13 Kika Kika | E-mail | Web | 28. srpna 2015 v 18:48 | Reagovat

a to se smí, vyhýbat se odpovědi? :-O každopádně skvělý prázdninový projekt a vyřešení chybějící "tuctové" otázky bylo parádní :D

14 Sugr Sugr | E-mail | Web | 28. srpna 2015 v 18:53 | Reagovat

1212 mě napadá, skoro čtvrt na jednu...,
sakra - v noci, nebo ve dne? ;-)

15 Sugr Sugr | E-mail | 28. srpna 2015 v 18:55 | Reagovat

[13]: U Čerfa se to Kiko přímo "musí". Znám ho 6 let a jeho Femme fatale tu svou tajemností dávno předčila Freddyho! :-D  :-D :-D

16 Kitty Kitty | E-mail | Web | 28. srpna 2015 v 18:58 | Reagovat

Díky za chytré a zábavné otázky i odpovědi. Bylo to osvěžení v horkých prázdninových (dovolenkových) měsících. Urodilo se ti dotazů dost, sama jsem to nečekala. A děkuji za odpověď na moji otázku - já ani teď netuším, jak ji bloknout. Ale už ji ani nevnímám, až na to, že nemůžu odeslat komentář, dokud ji neuničtožím ;-)

17 Čerf Čerf | E-mail | 28. srpna 2015 v 19:29 | Reagovat

[12]: Pokud je jáma ze vši, zas tak moc nezeje :-)

[13]: Kdepak, kdo se vyhýbá odpovědi, musí dát fant! :-)

[14]: Taky by to mohl být aktuální stav vyrovnaného tiebreaku v tenise...

[15]: Faktická poznámka: První komentář mám od tebe z května 2011, to zas není tak dávno. A to ani nemluvím o tom, že Sugr mě zná tak maximálně rok a půl :-).

[16]: Jsem rád, že se ti Hovory líbily. A co teprve, kdyby o prázdninách nebylo pořád 35 stupňů a dalo se aspoň trošku přemýšlet! :-)

18 Kika Kika | E-mail | Web | 28. srpna 2015 v 19:43 | Reagovat

[15]: oki Sugr, kdyby nebylo Tvé odpovědi tak bych se těch Čerfových fantů dožadovala, ať by to bylo cokoliv! :-)))

19 Sugr Sugr | E-mail | Web | 28. srpna 2015 v 20:34 | Reagovat

[17]: Ačkoliv se mužům odporovat nemá, dovolím si to učinit. Znala jsem tě už na mém prvním blogu, který jsem měla od roku 2009, tento druhý budu mít v březnu teprve rok. Ale pokud to tvrdíš, možná, že se pletu já, nemám na to žádný důkaz,jen mou domněnku! ;-)

20 Čerf Čerf | E-mail | 28. srpna 2015 v 21:12 | Reagovat

[19]: Tím méně se má odporovat ženám. Z mých poznámek vyplývá, že jsem k tobě byl schopen přiřadit tři různá jména a pod prvním z nich jsi zanechala první komentář na mém blogu 11.5.2011 (nemohu ovšem vyloučit, že jsi ještě předtím komentovala pod čtvrtým jménem), které jsem si s tebou jen nedokázal spojit. Pokud jde o Sugr, komentář pod tímto jménem se na mém blogu objevil poprvé 18.3.2014., takže bych řekl, že budeš mít ten blog v březnu už dva roky. Jo, letí to, letí... :-)

21 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 29. srpna 2015 v 5:27 | Reagovat

[10]: ...aj moj brat, ale roku 24, cize preto si ten datum pamätam. (12+12=24)!

22 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 29. srpna 2015 v 5:36 | Reagovat

ad 7: Nechcene prezivam hlavne letny cas bez internetu. Nechyba. Chyba len mozog a pamät, niekedy aj slovnik, na tieto veci internet zneuzivam, za tymto ucelom sa internet stal rokmi nezbytny.

No a niekedy mi chybaju aj tie blogove dialogy, ci tie "zvasty", hlavne ked sa nudim v tzv. "live" diskusiach...

"Radsej nebyt, ako byt otrokom" si hudie nejaky slovensky basnik. Otrokom ani nie, ale ako nebyt "süchtig" (zavisly?)?

Je vlastne internet aparat proti nude?
(Na nudistickej plazi urcite!)

23 Miloš Miloš | Web | 29. srpna 2015 v 11:14 | Reagovat

[9]: Však nemusíš třepat rukou, můžeš se na přivítanou políbit :)

24 userka userka | E-mail | Web | 29. srpna 2015 v 21:51 | Reagovat

[23]: To rozhodně není špatnej nápad ;)

25 Van Vendy Van Vendy | Web | 30. srpna 2015 v 16:23 | Reagovat

Přímou linku do Bullerbynu bych taky brala!
1212 je zajímavá cifra. Ale lepší než 2012. I když, z dnešního pohledu vidno, že 2012 je profláknuté datum.
Zaujala mě říkanka z období studia chemie. Znám podobnou, jen se týká Smetanových oper.
Ad reklamy - zrovna vbočený palec se setkal se špatnou zkušeností. Tedy spíš, firma, která svůj výrobek nabízí, nabízí šmejd. Výdělek matky samoživitelky mě vážně zaujal, přemýšlím, jestli je exekutorka, finanční poradkyně na vrcholu pyramidy nebo...ehm... noční pracovnice. Asi bych to měla rozkliknout, ale mně se to tak ekluje... :-D
A fakt, že se reklamy tváří jako pokračování textu, mě taky vytáčí. Navíc se teď přidává vyskakovací reklama, která tu dřív nebyla (a kterou je třeba uzavřít odkřížkováním). :-|
Intík, to nemá chybu! :D  :D Jak roztomilé pojmenování! :-D
Ad Fredy - kupodivu si ho také představuji v klobouku. Ani nevím proč...
Otázky i odpovědi vskutku čtivé! Prima nápad a trocha odhalení. I když, ve svém podání. :-)

26 Čerf Čerf | E-mail | 30. srpna 2015 v 19:22 | Reagovat

[22]: Já jsem každopádně taky do značné míry závislý, i když ne na internetu. Ale všechny své "absťáky" (a že jich poslední dobou není málo) beru jako zkoušku, jak moc své závislosti myslím vážně.

[25]: Těší mě, že vyskakovací reklama si na mne nevyskakuje :-).

27 valin valin | Web | 30. srpna 2015 v 21:29 | Reagovat

Mě se moc líbí, jak umíš hezky odpovědět na všechny otázky. Čertofsky a zároveň šalamounsky. V každém případě jsem si velmi ráda početla... :-)  :-)

28 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 4. září 2015 v 17:00 | Reagovat

Bylo hodně zajímavé a taky veselé pročítat tvoje odpovědi :-)

29 Bev Bev | E-mail | Web | 11. září 2015 v 14:10 | Reagovat

Bylo to krásné čtení. Příjemné a chytré a taky vtipné. Prostě jako u tebe vždy. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama