Zvracejme s rozmyslem!

12. října 2015 v 13:29 | Petr Vápeník |  Jazykové hrádky

Ne, nebojte se, nebudu vás ani poučovat o tom, jak se vyrovnat při jízdě nočním metrem "z tahu" se stavem akutní opilosti, ani od blogera MÉHO typu nemůžete očekávat článek o poruchách příjmu stravy. Půjde o "zvracení" čistě gramatické, takové, které se snad hodí do zdejší celkem populární rubriky Jazykové hrádky. Po návratu z Řecka si totiž nezvykám obtížně jen na děsnou zimu, která tady v porovnání s vlídným pozdním létem na Iónských ostrovech vládne, ale taky na češtinu. V Řecku se snažím používat kromě angličtiny i co nejvíc řeckých slovíček, což má taky SVÉ stinné stránky - například když se v restauraci spletete a dáte o deset euro vyšší dýško jen proto, že si pod vlivem místního výborného vína popletete pracně nabiflovaná slova "triánda a saránda". Ale jakmile jsem včera v noci přešel hranice - podotýkám, zcela legálně, a jako jeden z mála ve směru z Německa - hned jsem nakoukl do SVÝCH po dlouhé době prvních českých novin, co jste tu beze mne za poslední dva týdny upekli.

Mezi popsanými stránkami v novinovém stojanu mne hned uhodil do očí text: "Musíme vracet uprchlíky do země SVÉHO původu." Kruciš, řekl jsem si, zdá se, že česká politika zaznamenala v babím létě výrazný posun, ještě nedávno všichni chtěli vracet uprchlíky do země JEJICH původu. Popravdě, budeme-li zvažovat zemi SVÉHO původu, moc uprchlíků nejspíš nevrátíme, tím by mohli řešit uprchlickou krizi možná v USA, ale rozhodně ne u nás, kde převládají mnohagenerační českokotlinští zápecníci. Otázkou je ale taky, kdo se počítá za rozhodného pro vracení. Kdybychom totiž pro účely oficiálního vracení najali dostatečný počet imigračních komisařů z řad vietnamských spoluobčanů, mohli bychom pak vracet uprchlíky nekompromisně do Vietnamu, což by bylo praktické (pro nás, ovšem, nikoli pro Vietnam), protože bychom nemuseli pracně zjišťovat, odkud k nám vlastně běženci přišli. Bohužel, takový kreativní přístup asi v českých podmínkách nemůžeme očekávat. Pravděpodobnější varianta než "kreativní vracení" ze strany imigračních úředníků bude nejspíš "kreativní zvracení" ze strany autora novinového článku.

Se "zvracením" - tedy v tomto případě se zvratnými přivlastňovacími zájmeny, protože v češtině se dá "zvracet" různým veselým způsobem a určitě se k tomu ještě někdy v této rubrice vrátíme, bývá totiž v našem jazyce potíž; čeština je kobylka neposedná a nepozorného jezdce snadno vyhodí ze sedla. V poslední době se, zdá se mi, zvratných přivlastňovacích zájmen používá stále méně - především vlivem angličtiny, ze které pak pocházejí takové skvosty jako "Moc miluji MOU manželku", což je výraz, který jsem ochotný akceptovat v povídce, v níž se autor z nějakého obskurního důvodu nutí používat výhradně slova začínající "na m", ale ne v oduševnělém překladu anglicky píšícího klasika. Ano, nejspíš to mělo správně znít "Moc miluji SVOU manželku", pominu-li možnost, že reálný stav mimo ideál krásné literatury ještě lépe odpovídá skutečnému "Moc miluji JEHO manželku", což se pohříchu mnohým z nás taky stává. Použití prvně uvedené verze "Moc miluji MOU manželku" možná onu manželku - je-li gramaticky dostatečně rezistentní - potěší, ale pro milovníka češtiny je to něco podobného jako představit si Karla Gotta, jak běhá po jevišti a volá na svět SVÉ oblíbené "Zůůůůstanu MŮŮŮŮŮŮJ!!.." Vypadá to prostě, že dříve oblíbená česká slovíčka "SVŮJ, SVÁ, SVÉHO", atd. prožívají právě SVOU hlubokou krizi a JEJICH (nikoli tedy SVÉ, kruciš!) akcie jsou na dlouholetých minimech.

Naopak, když se někdo snaží je ponechat za každou cenu ve SVÉM slovníku a nedává si na správné "zvracení" pozor, vznikají někdy okouzlující jazykové kreace. Vzpomínám si na jednu zcela vážnou internetovou recenzi jakési žhavé novinky v oboru mobilních telefonů: Autor velmi poctivě na mnoha stránkách zevrubného popisu došel k závěru, že nový mobilní telefon je prostě bomba, a shrnul SVOJE názory ve smělou formulaci: "Mobilní telefon mohu rozhodně doporučit pro SVOU jednoduchost." Vida, jak dokáže první pohled klamat: Z analýzy jsem nabyl dojmu, že autor recenze je cokoli, jen ne člověk jednoduchý, a hleďme - on se přesto ke SVÉ jednoduchosti veřejně přiznává. Zapřemýšlel jsem, zda se mám nechat ve SVÉM rozhodování o koupi komplikovaného telefonu ovlinit tak jednoduchým člověkem, a rozhodl jsem se zůstat u toho, že si kouzelnou větu zapíšu do SVÉHO pohotovostního sešitku a až jednou založím na SVÉM blogu rubriku o češtině, jistě ji v kapitolce o "zvracení" jednou použiju.

Tedy, MOJI (pozor, tady je to dobře :-)) milí milovníci českého jazyka, zvracejte ve SVÝCH článcích (ne tedy v JEJICH a už vůbec ne v MÝCH, tam si vyhrazuji právo zvracet sám) klidně o překot, mne tím jedině potěšíte, podobně jako třeba správným používáním přechodníků. Ale prosím, zvracejte s rozmyslem, dobře se kolem sebe rozhlédněte a představte, co by si o vás - dopustíte-li se teď gramatického faux pas - pomysleli všichni VAŠI spolucestující z nočního metra! :-)


Pozn. č.1: Další články na téma češtinských zajímavůstek, například o mondegreenech, přechodnících, pleonasmech a jiných zhůvěřilostech, můžete najít v již zmíněné rubrice Jazykové hrádky.


Pozn. č.2: Jak už jsem se ve svém předcházejícím článku zmínil, můj blog se objevil mezi nominovanými blogy v soutěži Bloger roku 2015. Když pominu, že jsem se o tom dozvěděl čirou náhodou, mile mě to překvapilo, tím spíš, že jde o soutěž nezávislou na blogovací platformě blog.cz, a děkuji proto neznámým dobrodincům, že mne nominovali (ne, opravdu jsem nenominoval sám sebe, i když to, myslím, podle pravidel šlo :-)). Právě probíhá semifinále soutěže, hlasování bude ukončeno 30. října. Na konci měsíce se hlasy sečtou a z nominovaných bude podle počtu získaných hlasů určeno 10 finalistů, kteří se pak střetnou mezi sebou v závěrečném klání o největší přízeň českého blogového čtenářstva.

Kdo z vás by rád v této soutěži hlasoval, případně dokonce dal hlas právě MÉMU blogu, může tak učinit na stránkách Bloger roku 2015. Já budu samozřejmě za každý hlas pro SVŮJ blog moc rád a předem za něj každému případnému SVÉMU (ale v tomto případě zcela výjimečně i JEHO :-)) podporovateli děkuji.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Bev Bev | E-mail | Web | 12. října 2015 v 13:49 | Reagovat

Rubriku Jazykové hrádky mám moc ráda. Opět výborný článek. Vtipný i poučný. :-)
Gratuluji velice k nominaci. Můj hlas už máš, tak držím palce. ;-)  :D

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 12. října 2015 v 14:33 | Reagovat

To je jako v bankomatu:
"Odeberte si mé peníze" nebo
"Odeberte si své peníze"?

3 Grumpy Grumpy | Web | 12. října 2015 v 15:31 | Reagovat

Tedy, děkuji za pondělní pětiminutovku smíchu :-) Představovala jsem si, jak se dá různými veselými způsoby zvracet - a těším se, až to na SVÉM blogu blíže rozebereš(te?). Špatně užívaných zvratných zájmen si taky často všímám, např. i v dabingu (možná proto se na dabované věci už skoro nedívám). S přechodníky je to ještě o něco horší. Málokdo si totiž dokáže připustit, že když si něčím není stoprocentně jistý, neměl by to radši používat vůbec. Snadno se totiž dokáží obrátit proti pisateli.

Mimochodem, gratuluji k nominaci!

4 Čerf Čerf | E-mail | Web | 12. října 2015 v 15:37 | Reagovat

[1]: Díky, Bev, za jednorázový hlas, ale hlavně za dlouhodobou přízeň, která je pro mne - snad se vyhlašovatelé všech různých soutěží neurazí - důležitější. Máme-li zůstat v intencích článku, dalo by se možná taky říct "SVŮJ k SVÉMU" :-).

[2]: Je vidět, že za různým rozkrádáním a korupcí je jenom dávná nesoustředěnost v hodinách českého jazyka, protože dotyční pak snadno z nepozornosti zamění "MOJE", "JEHO" nebo dokonce "NAŠE" za "SVOJE". Je ale zvláštní, že v obráceném směru je chyb minimum!

5 Čerf Čerf | E-mail | Web | 12. října 2015 v 15:45 | Reagovat

[3]: Určitě "rozebereš", tady se až na jednu čestnou výjimku pro potvrzení pravidla určitě tyká :-). Vůči přechodníkům jsem už teď smířlivější a jsem vděčný i za ne zcela správné pokusy. Pisatel, který se snaží něco takového používat, má většinou i pochopení pro upozornění na chybku a rád se opraví. Jinak by možná přechodníky už úplně vymřely a to by byla určitě škoda. Ostatně, moje oblíbené "Koukaje z okna, pršelo" má taky svůj nepominutelný půvab :-).

6 Grumpy Grumpy | Web | 12. října 2015 v 18:10 | Reagovat

[5]: A proč by chudák pršení nemohlo sedět v teple domova a koukat se z okna? :-) Musím ale uznat, že mě to hodně rozesmálo :-D

7 Jarka Jarka | Web | 12. října 2015 v 19:46 | Reagovat

Čeština je prostě těžká a záludná a kdo pro ni nemá vrozený cit (jako já), tak pak, aby se bál někde zanechat komentář. 8-O  :-D
K nominaci gratuluji, jdu se podívat na odkaz, v jaké jsi společnosti a přidat ti hlas. ;-)

8 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 12. října 2015 v 21:31 | Reagovat

Toto je kapitola, ktora mne ja vysostne nejasna. Asi som chybal v skole, ked sa tato latka preberala. Dodnes neviem - ale ja uz dlho nezijem v prostredi materinskeho jazyka - preco mam pouzivat svoj mobil a nie moj mobil.

Zrejme s tym nemam sam problemy. Vnucata s nemeckymi skolami hovoria a rozumia vyborne slovensky, ale zasadne si zvratne veci pletu. Ono je to asi v nemcine predsalen trochu inac. Vlastne tam nejaky "svoj" tusim ani neexistuje. (Presne neviem, musim sa nato podivat, potom sa ozvem.)

Priklad totalne nejasny: Moju manzelku uz vobec nemilujem, ale ani svoju, tak neviem..., koho teda vlastne? :-(

9 Miloš Miloš | Web | 12. října 2015 v 21:39 | Reagovat

Že se "svůj" týká jen první osoby a tam zastupuje "můj", jsem nevěděl.  
Měl bych udělat kontrolu předchozích textů, zda tam tuto botu nemám :)

V soutěži blogerů jsem už hlasoval mnohem dřív, jinak bych ti hlas dal. Ale možná dostaneš divokou kartu od poroty.

10 Kitty Kitty | E-mail | Web | 12. října 2015 v 22:41 | Reagovat

Můj hlas máš a dnes jsem zase ráda, že jsi přesedlal na češtinovou kobylku. Je hodně nedotažeností v našich znalostech. Naštěstí na našem rodném "B.cz" sem tam nějaký přeťuk tolerujeme. Jeden nemůže vědět všechno. Ale jmenované chyby mě netěší - jako tebe :-)

11 Čerf Čerf | E-mail | Web | 12. října 2015 v 23:38 | Reagovat

[7]: Však se komentářů neboj, tady na blogu se nekouše :-). Díky za hlas!

[8]: Z toho si nic nedělej, u těch manželek je to mimo učebnice češtiny často trochu složitější.

12 Čerf Čerf | E-mail | Web | 12. října 2015 v 23:42 | Reagovat

[9]: Však já taky nejsem bez gramatických hříchů. A o těch negramatických ani nemluvím. Myslím, že na divokou kartu jsem moc velký kliďas :-).

[10]: Díky za hlas. Kdyby všichni byli v češtině dokonalí, neexistovaly by jazykové hrádky; to by byla škoda, ne? :-)

13 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 13. října 2015 v 7:13 | Reagovat

Mám tvůj blog ráda, dala bych ti hlas ráda, ale můžu hlasovat jen jednou. Svůj hlas jsem dala blogu Z cesty kolem světa, který znám právě z tvých stránek :-)

14 Čerf Čerf | E-mail | Web | 13. října 2015 v 7:45 | Reagovat

[13]: Jak se říká u Cimrmanů ve Vyšetřování ztráty třídní knihy: "Neplačte, sami jste si to zavinili!" :-) To je přece jasné, že má každý svobodu volby. A když navíc dostal tvůj hlas právě výborný blog Katky a Petra, který jsem propagoval, kde to šlo, je to vlastně i takový půlbodík pro mne :-).

15 VendyW VendyW | E-mail | Web | 13. října 2015 v 8:18 | Reagovat

Máš můj hlas, ale jak jsem zjistila ještě je z kvality zastoupen Tlusťjoch a Malkiel. No bylo to docela nerozhodné rozhodování protože pro mne jsou ty tři blogy stejně kvalitní. Ale nakonec jsi to slíznul ty. Ovšem když jsem četla názvy těch nominovaných blogů nedostala jsem chuť se podívat ani na jeden. Jak se i v této anketě ukazuje tak obliba všeho co se motá o jídle všude boduje. Jediný který ještě tak trochu mám v oku je Thomův blog protože ten je taky v kategorii která mne zajímá a to foto. :-)

16 Janinka Janinka | E-mail | Web | 13. října 2015 v 9:18 | Reagovat

Týjo, když nad tím tak přemýšlím, jsem si téměř stoprocentně jistá, že jsem někdy něco podobného určitě vyzvracela!

17 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 13. října 2015 v 14:30 | Reagovat

Já vždycky ochotně převracím v hlavě slovíčka, která jsou vytištěna na lístečku na našem Úřadu práce :-)
"Pokud se na vyvolání opakovaně nedostavíte, Vaše pořadí propadá" :-)
Minule jsem došla tak daleko, že jsem, po odchodu z kanceláře, hodila otočku a opakovaně jsem se dostavila i když už mi bylo jedno, jestli mé pořadí náhodou nepropadne, neboť jsem měla schůzku za sebou :-)
Pořád si říkám, že když je plnej barák študovaných lidí, tak by s tím už mohli něco udělat :-)

18 Sugr Sugr | E-mail | Web | 13. října 2015 v 20:24 | Reagovat

Dala jsem hlas Tvému blogu a držím palečky, aby jsi stanul na stupni vítězů! ;-)

19 Čerf Čerf | E-mail | Web | 13. října 2015 v 20:39 | Reagovat

[17]: Něco takového by mohlo viset i ve školách: Kdo bude vyvolán, ale nedostaví se, propadá :-).

[18]: Díky za hlas a za přízeň, Sugr. Na stupně vítězů je samozřejmě daleko a rozhodně je nemám v plánu. Ale zase na druhou stranu se nebudu přetvařovat, že se mi nechce aspoň trošku zabojovat :-).

20 Blanka Blanka | Web | 13. října 2015 v 22:50 | Reagovat

Znalost češtiny je žalostná.Jako budoucí učitelka češtiny se velmi děsím.

21 Čerf Čerf | E-mail | Web | 14. října 2015 v 8:05 | Reagovat

[15]: Ano, moc mě těší, že mám tak vážené a kvalitní soupeře. Samozřejmě, tvůj hlas slízávám rád, je to trochu jako šlehačka :-).

[20]: Bude to sice pro tebe jako češtinářku boj, ale může mít krásné plody.

22 Miloš Miloš | Web | 14. října 2015 v 22:38 | Reagovat

Ještě jsem si článek přečetl znovu a jsem z něj teď víc zmatený než na začátku. Petře, může se přivlastňovací zájmeno "svůj" používat i v jiné než 1. osobě, nebo ne?
Co třeba věta "Budova ve své době byla druhou nejvyšší v Evropě"? Dalo by se tomu snadno vyhnout obratem "Budova v té době byla druhou nejvyšší v Evropě", ale zajímalo by mě, zda první formulace je chybná.

23 Čerf Čerf | E-mail | Web | 14. října 2015 v 23:33 | Reagovat

[22]: "Ve své době" je podle mne běžné vyjádření, které mi ale připadne spíš jako ustálené rčení. Ale k tomu, co píšeš: Mohl by tě zajímat následující článek, který ukazuje, že věc je poněkud složitější a nedá se vtěsnat do jednoduchého pravidla :-): http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=7740

24 Miloš Miloš | Web | 15. října 2015 v 9:23 | Reagovat

Díky za odkaz, složitost a nuance použití mě notně překvapily.

Píší tam mimo jiné: "Pokud je subjekt (životný i neživotný), jemuž něco patří (tzv. posesor), vyjádřen podmětem věty (tj. 1. pádem), lze přivlastňovací zájmeno kterékoli ze tří osob nahradit zvratným svůj/svá/své."

Musí se tedy dávat pozor, zda je popisovaný subjekt podmětem věty, pak lze "svůj" použít i v 2. a 3. osobě.

25 Miloš Miloš | Web | 15. října 2015 v 9:24 | Reagovat

[24]: ... a navíc to subjektu patří.

26 Čerf Čerf | E-mail | Web | 15. října 2015 v 10:38 | Reagovat

[24]: To jsou přesně ty příklady, které jsem uváděl: "Vracíme běžence do země svého původu" je blbost právě proto, že subjekt v té větě jsme MY a nikoli běženci, proto vychází nesmysl. Totéž u ctěného pana "jednoduchého" recenzenta :-).

27 Van Vendy Van Vendy | Web | 17. října 2015 v 14:41 | Reagovat

Zajímavé, o výrazech můj-svůj jsem včera četla v článku Ann Taylor. Že byste byli na stejné vlně? (Je fakt, že můj-svůj mi občas dělá velké problémy. Rozlišení prý tkví v podmětu. (Ze školy už jsem vážně dlouho a v gramatice jedu spíš setrvačností, než že bych si opakovaně oživovala pravidla).
Jazykové hrádky se mi líbí.

28 Čerf Čerf | E-mail | 17. října 2015 v 15:49 | Reagovat

[27]: Snažím se nedělat ze svých "hrádků" jazykovou učebnici, tím spíš, že jsem v oblasti českého jazyka jen zapálený laik bez patřičného vzdělání a odborné sečtělosti. Spíš se vždy snažím dané téma hravější formou "nadhodit" a spoléhám na samostatné vnímavé čtenáře, že - budou-li chtít - najsou si i podrobnosti. Prostě žádný eisnerovský "Chrám a tvrz", ale jen takový malý čerfovský "hrádek" :-).

29 Kika Kika | E-mail | Web | 17. října 2015 v 20:58 | Reagovat

já se až bojím teď cokoli napsat... (ale  odstavec s uprchlíky mě náramně pobavil, tak děkuji ;) )

30 Radka Radka | E-mail | Web | 17. října 2015 v 22:49 | Reagovat

Gramatika mi vcelku jde (aspoň si to myslím), ale čárky ve větě jsou má velmi slabá stránka. Když se ve škole toto učivo probíralo, byla jsem zrovna dlouho nemocná, což mě ale vůbec neomlouvá. Nicméně za schovívavost budu vděčná :-)

31 Bev Bev | E-mail | Web | 20. října 2015 v 7:07 | Reagovat

[4]:/ 1 :-)

32 Čerf Čerf | E-mail | 21. října 2015 v 22:58 | Reagovat

[29]: Jen piš bez sebemenší bázně. Já většinou ani neštěkám, natož abych kousal :-).

[30]: Však já taky občas vykouzlím parádní češtinskou botu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama