Z mých soukromých zápisníků

8. dubna 2016 v 19:15 | Petr Vápeník |  Glosy, fejetónky, úvahy

Jak už jsem kdysi na blogu psal, neustále s sebou nosím malý zápisník formátu A6 s pevnými deskami, do kterého si zapisuju zajímavé věci, které si přečtu, slyším, zahlédnu nebo mne jen tak napadnou. Někdy se k nim vracím a stanou se základem něčeho rozsáhlejšího, třeba blogového článku, jindy poznámky zůstanou ležet bez využití ve tmě namačkaných listů ve skřínce v obýváku a znuděně čekají, jestli ještě někdy někdo vezme zápisník do ruky a nalistuje příslušnou stránku. Před několika lety jsem už jednou udělal takový malý průlet jedním ze zachovaných zápisníků a vybral jsem pár kousků z toho, co jsem si chtěl aspoň tímhle způsobem uchovat. Dnes jsem otevřel hned dva zápisníky - jeden poměrně čerstvý a naopak druhý, který obsahuje zápisky staré už víc než deset let. Nebudu psát, které poznámky jsou starší a které novější, myslím ostatně, že na tom až tolik nezáleží. Některé jsou víc k pobavení, některé možná k "připozamyšlení", většinou jsem si je vypsal z knížek, které jsem četl, a jen máloco, myslím, patří mezi takové ty klasické a často omílané citáty kolující po internetu. Něco z nich spáchali moudří a někdy i známí lidé (v tom případě uvádím autora), něco je obyčejnější a z mé hlavy, tam autora neuvádím :-).

------------------------------------------------------

Nikdo neví, co trvá a co míjí, mnozí, zdánlivě nehybní, nás předhánějí, a jiní, řítící se kamsi, trčí na témž místě po všechny své dny. (Miloslav Horníček)

Půlnoc má zvláštní šarm: Je v ní včerejšek i zítřek, ale žádný dnešek.

Nakonec jsem se rozhodl živit se poctivě rukama - jako tlumočník do znakové řeči.

Do neštěstí vás přivádějí nikoli věci, které nevíte, ale věci, které víte jistě, ale které nejsou pravda. (Seneca)

Je děsivé pomyšlení, že mezi lidmi, co mě míjejí, jsou i nenávistní magoři z internetových diskusí. Usmějou se na mne, slušně pozdraví a v srdci mají možná nenávist vrahů.

Býčí zápasy jsou podívanou pro muže, kteří nejsou příliš stateční, ale rádi by byli. (John Steinbeck)

V první řadě by měl básník umět dobře česky a mít skvělou slovní zásobu. Podobně jako nešikovnou rukou nevyšijete krásný ornament a nešikovnýma nohama neuděláte dechberoucí fotbalovou kličku, nevyšijete nešikovným jazykem ani dobrou báseň.

"Milovat, věřit, sloužit. Protože služba pramení z víry a víra z lásky." (krédo Miroslava Horníčka)

Moje bunda je natolik vodoodpudivá, že i kdybych se v nějakém horském jezírku náhodou utopil, jistě neprovlhnu.

Jakmile se mí rodiče dozvěděli, že jsem byl unesen, začali neprodleně jednat: Pronajali můj pokoj! (Woody Allen)

Geny jsou potvory nevyzpytatelné a přitom skromné. Nedělají si žádné nároky na uznání, ale potichu a vytrvale dělají svou práci.

Hodiny prchají a není v mé moci, abych je zadržel. (Vladislav Vančura)

Kdysi to byli hranatí chlapci, hranatí jako revoluce. Ale revoluce se zakulatila a oni se zakulatili s ní. (Ladislav Mňačko)

Epicentrum mého světa leží v místě, které neznám, nikdy jsem v něm nebyl. Stěží ho umím najít na mapě. Vím jen jaké je tam právě počasí a znám (trochu) jednoho člověka, který tam žije. Přesto vše, co se stane tam, dopadá na mne; vlny odtud se šíří až ke mně, aniž by je cestou kdokoli zpozoroval.

Jedná se o pokrok, který nejde zastavit. Dříve vysavač po nějaké době prostě odešel, zatímco dnes už docela snadno ujede.

Tolik jsem přežil potentátů, kolik mám perstů na vobou rukou, a porád mám eště hlavu na kerku a porád tu svou. (citát starého kerkonošského muderlanta, zapsán Marií Kubátovou)

Bu bu bu
bu bu bu
dej si pozor
na hubu! (a to jsem tehdy ještě nepsal Nedělní miniglosy!)

Všichni lidé naší doby, jsouce svlečeni ze ctností, touží být oblečeni samými chválami, a to jest největší jejich pošetilostí, chtít se těšiti z projevů uznání, a přitom to, co uznání zasluhuje, nečiniti. (Kosmas, tak to vypadá, že to asi není nic nového)

Snažil se vysvětlit češtinářce, že nemá nedostatky v gramatice, ale pouze v zoologii, takže zaměnil dva hlodavce a protože je SYSEL bezpochyby ve vyjmenovaných slovech, on omylem napsal SVYŠŤ.

Krásně je to vidět na vystupování z metra: Ta tolerance, to vychování; vystupující mají samozřejmě přednost. Ale stačí, aby zaznělo obligátní "ukončete výstup a nástup…" a tolerance rázem končí, lidi se začnou rvát dovnitř i přes babičky a invalidy. Jakmile mohu sám něco ztratit, jdou slušnost a tolerance stranou.

Zítra bude počasí místy nepříznivé, odpoledne se místy zlepší. (předpověď z Radiožurnálu)

Udeří-li se takový člověk do hlavy, nemůže ani při nejsilnější ráně dosáhnout otřesu mozku, ale maximálně tak otřesu lebky.

Máte pocit, že jsou politici hloupí? Zkuste si jejich práci a nejspíš zjistíte, že jste ještě hloupější. (Ondřej Hejma)

Putování a cesta nekončí návratem domů. Končí až tím, že se věci vyperou. Vyrveme z nich tím vůni navštívených míst, vzduch, který věci prosákl, a sůl, která je prostoupila. Až když téhle vůně věci zbavíme, až pak skutečně končí naše putování. Pak zbydou už jen vzpomínky jako subjektivní projekce skutečných zážitků.

- A pozdravuj dvojčata.
- Trojčata!
- Ach, jak ten čas letí (film Brasil)

Všechny ženy, které se na vás usmívají, jsou krásné. Krásná je i většina žen, které se právě usmívají na někoho jiného. Krásná je i řada žen, které se téměř neusmívají. Ale vy z nějakého nepochopitelného důvodu víte, že ta opravdu nejkrásnější, které nejde nijak odolat, je právě TAHLE, i když se zrovna - nějakou nepochopitelnou souhrou nepřívětivých okolností - právě na vás mračí.

Krásu jako jedinou ze všech hodnot můžeme spatřit. (Platón)

Filmové představení pro důchodce: U konce s dechem. (z přehledu programu kin)

Dav, který se bojí, skloní hlavu a myslí jen na sebe a svoje blaho. Když mají lidé strach, můžete s nimi dělat cokoli. (Hana Truncová - Johnová)

Berně, berně ber kde ber
a navrch štulec do žeber. (vyplňuji daňové přiznání)

Jedinej čistej mezi těma nahoře byl Špidla, ale ten se nepočítá, protože to byl android. (z internetové diskuse)

Tak kolem sebe prskal drobné sliny, až se mu kolem úst dělala duha. (Vladimir Nabokov)

Jsou okamžiky, kdy nejrevolučnějším činem je nedělat nic.

Neodpověděl jediné slovo. Nač přihazovat polena do ohně, když i tak hoří dost jasně. A co lze odpovědět hádavé ženě, když má pravdu? (Isaac Babel)

Možná není pro praktický život dobré vědět příliš přesně, co člověk doopravdy ze všeho nejvíc chce a co pro sebe považuje za nejdůležitější, protože když se to náhodou ukáže být nedosažitelným, a vy víte, že se tomu prostě nic jiného nevyrovná, může zbylý svět snadno upadnout do nezajímavé šedi. Ale když je to opravdu ONO, pak se s tím stejně nedá nic dělat, protože to chtění je tak silné, že ať už je situace jakkoli složitá, podmínky nepřející a vyhlídky beznadějné, člověk stejně neumí chtít nic jiného.

Kdo je moc zvědavej, nebude nikdy starej. (Jan Zábrana)

Kdyby se letadlo třáslo jen z poloviny tak, jak to dělá úplně běžně vlak, cestující by zemřeli hrůzou.

Stařec je muž, který již dojedl a přihlíží, jak ostatní ještě jedí. (Honoré de Balzac)

Vidím hada, ťal som hada, bolo peklo! (zraněný slovenský voják vypovídal o tom, jak omylem překopl elektrický kabel)

Snažil jsem se vysvětlit, že vánočnímu kapru nijak zvlášť nepomůže, když se ponoří do koryta potoka s prudce tekoucí ledovou vodu. Zvlášť, je-li už zabitý.

Wittgenstein myslí, že nic empirického nelze poznat. Naléhal jsem na něj, aby alespoň připustil, že v místnosti není žádný nosorožec, ale on to odmítl. (Bertrand Russell)

Populární reality show nejsou tolik nebezpečné v samotném faktu, že nemají s realitou nic společného, ale spíše tím, jak ukazují, že k proslavení nemusí člověk nic umět a ničím být, stačí mu, když existuje ve správný čas na správném místě. Z toho plyne, že není třeba se o nic snažit, snad pouze o to najít ono místo.

Lidé se dělí na dvě skupiny: Jedna se špatně vyjadřuje, druhá špatně rozumí. (Alexander Roda Roda)

Ano... Já vím... Jsem šťastný. Docela šťastný, ale když se to tak vezme... jistě bych mohl být i šťastnější. Ale v podstatě jsem velmi, velmi šťastný! (Anton Pavlovič Čechov)

--------------------------------------------------------
Pozn.: Jak jsem tady na blogu slíbil, v sobotu 9. dubna budu od 13:00 osobně k dispozici na své aktuální fotovýstavě v restauraci Pod Lipami v Praze-Vršovicích. Pokud máte zájem taky dorazit, prosím, dejte mi to vědět, abych věděl, s kolika lidmi mám asi počítat, případně na koho mám ještě počkat. No a když nikdo nedorazí, dám si dobrý oběd, jedno zvíkovské pivo, přečtu si pár zápisů v návštěvní knize (děkuji za ně všem, co napsali!) a půjdu domů :-).


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Máří Kosáček Máří Kosáček | E-mail | Web | 8. dubna 2016 v 19:38 | Reagovat

Některé hodně zajímavé. Krásný víkend :-)

2 Miloš Miloš | Web | 8. dubna 2016 v 20:06 | Reagovat

Petře, tvé citáty nijak nezaostávají za citáty slavných.
Líbí se mně ten o půlnoci, kde včerejšek přechází v zítřek - dnešek je vzácnost. Nevím proč, ale připomnělo mně to jiný citát: "I hodiny, které stojí, jednou za den ukazují správný čas."

Film U konce s dechem pro důchodce je taky dobrý. V Praze prý po prodloužení trasy A se v metru hlásí: "Nemocnice Motol, konečná, vystupovat." U krematoria by to ale bylo ještě názornější.

3 Janah Janah | Web | 8. dubna 2016 v 20:58 | Reagovat

Mám podobný zápisník, jen zápisky v něm obávám se, méně vzletné.

Doufám, že zítra ty davy nějak ustojíš, a kdyby ne, tak ti aspoň přeji řádně vychlazené zvíkovské ;-)

4 Natálie Natálie | Web | 8. dubna 2016 v 20:59 | Reagovat

tak to je skvělé.. :) něco mě i rozesmálo.. :)

5 Janah Janah | Web | 8. dubna 2016 v 21:01 | Reagovat

Čárka před "obávám se", mně, obávám se, někam vzlétla a ulétla :-?

6 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 8. dubna 2016 v 22:07 | Reagovat

Když člověk čte citáty slavných i nijak zatím slavných lidí, zdají se mu všechny tak moudré, ze života, ale stejně se těmi poučnými neřídí.
Jsem na to líná, si něco zapisovat, nemám dost trpělivosti a když si uvědomím, že po mém odchodu ze života stejně půjde vše do kontejneru, protože potomci nebudou mít čas na prohlížení, věmuji se prostě něčemu jinému.
Zapisující si své zážitky, myšlenky mají můj obdiv- k tomu se přiznávám.Zvláště, když jsou tak zajímavé jako vaše,Petře.

7 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 8. dubna 2016 v 22:11 | Reagovat

Já si myšlenky zapisuji na papírky, které ukládám v kapsičkách svých košil.
Košile jsou po vyprání (k nelibosti mé milostivé) plné žmolků, což demonstruje roztříštěnost mých myšlenek.

[6]:
Třeba by si nějaký vybírač popelnic početl...

8 Čerf Čerf | E-mail | Web | 8. dubna 2016 v 22:42 | Reagovat

[1]: Taky přeji krásný víkend.

[2]: Zrovna tahle větička se kdysi dávno převtělila do mého úplně prvního haiku: http://pvapenik.blog.cz/1012/pulnocni-haiku
Kdybych chtěl pokračovat v nastoupeném tmavě šedém humoru, řekl bych, že z nemocnice Motol je to do krematoria jen kousek.

9 Čerf Čerf | E-mail | Web | 8. dubna 2016 v 22:46 | Reagovat

[3]: Ty zítřejší davy, to jsem si skoro jistý, nejspíš ustojím bez problémů :-)

[4]: To je fajn, mám rád, když se lidi usmívají :-).

10 Čerf Čerf | E-mail | Web | 8. dubna 2016 v 23:03 | Reagovat

[6]: Však on si už s takovými věcmi někdo poradí, a když se vše vyhodí, mě už to rozhodně nebude trápit :-). Navíc tyhle věci jsou stejně jen obtížně přenosné na někoho jiného; píšu si to pro sebe, tohle je jenom veřejně publikovatelný výběr :-).

[7]: Třeba jednou někdo vydá tvoje sebrané žmolky! :-)

11 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 9. dubna 2016 v 7:49 | Reagovat

Velmi zaujimave, poucne a miestami zabavne. Platon ma jednoduchym poznanim o krase dorazil. To som si nikdy neuvedomil...

Zase aby som raz citoval koniec versu cinskeho basnika Li Po (aj pre pesimisticku Ruzenu [6]: ) "...jen písmena jež tady maluji jsou věčná, to vím já, Li Po!"

Zaznamenávať je treba, aj keď nevieme, pre koho a prečo...

12 VendyW VendyW | E-mail | Web | 9. dubna 2016 v 8:31 | Reagovat

Občas se mi zazdálo jako bych slyšela Š + G. Nebo ne?

13 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. dubna 2016 v 9:09 | Reagovat

[12]: Š+G samozřejmě patří k dávným inspiračním zdrojům, byť jejich humoru chybějí některé odstíny, které jsou mi - jak se posléze ukázalo - milé, a některé mně trochu méně milé odstíny naopak nechybějí :-).

14 matka matka | 9. dubna 2016 v 9:12 | Reagovat

Tedy pěkné říkání jste napsal ze svých poznámek. Smím něco použít případně i dále?
Vaší fotovýstavy se nezúčastním, su poněkud z ruky.
Ale pokud bych se zúčastnila, do návštěvní knihy bych v klidu, bez nenávisti (snad mi není vlastní zničující nenávist) napsala haiku, kdyby se mi náhodou zdařilo

Z nitra tryská
co klidně pospávalo
příroda živá

15 Jarka Jarka | Web | 9. dubna 2016 v 9:46 | Reagovat

Mě dostal citát se záměnou syslů za "svyště". S takovými záměnami mám já, často chybující, porozumění. ???  :D Pak se mi taky a mimo jiné, protože báječné citáty to byly úplně všechny, líbil ten od Ondřeje Hejmy o hlouposti politiků. :-) A jinak musím říct, že naprosto souhlasím s Milošem. Odstavečky patřící tobě, si s těmi podepsanými, nic nezadaly. ;-)

16 Čerf Čerf | E-mail | Web | 9. dubna 2016 v 10:58 | Reagovat

[14]: Samozřejmě, tyhle poznámečky jsou volně šiřitelné, tím spíš, že mi povětšinou neříkají pane :-).
A moc pěkné haiku! Nejspíš si ho do návštěvní knihy v zastoupení zapíšu sám :-)

[15]: Tu Hejmovu větičku mám taky rád a často si ji v afektu u televizních zpráv snažím připomenout :-).

17 matka matka | 9. dubna 2016 v 15:51 | Reagovat

[16]:Bude mi ctí, když je zapíšete do návštěvní knihy :-)

18 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 10. dubna 2016 v 5:40 | Reagovat

Naďabil som náhodou na výrok veľkého súčasného "filozofa" (a ešte snáď väčšieho tenistu!) Rogera Federera:
"Es sei wichtiger seine Stärken auszubauen, als seine Schwächen auszumerzen." Pekné, nie?

Výstavy sa bohužiaľ z technických dôvodov zase nemôžem zúčastniť, čo nesmierne ľutujem.

Tiež jedno takmer haiku z učebnice "Kanji starter", autor Daiki Kusuya, ktoré objasuje vznik znaku pre kráľa a tak...

"The king under a roof
completely rules all
sube-te
ALL COMPLETE"

19 Van Vendy Van Vendy | Web | 10. dubna 2016 v 18:25 | Reagovat

Velmi pěkná sbírka citátů a postřehů. Ať klasiků, nebo vlastních. Mně se líbí ta půlnoční a pak ta o ženě osudové. Která se třebas zrovna mračí.

20 Čerf Čerf | E-mail | Web | 10. dubna 2016 v 18:35 | Reagovat

[19]: Já myslím, že se nemračí, protože má dost důvodů se usmívat. No a když je to tak, pro mě je to vždy ten hlavní důvod, abych se mohl usmívat taky.

[18]: To vypadá skoro na filosofický Grand slam! :-)

21 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 12. dubna 2016 v 11:00 | Reagovat

Tedy tohle je parádní. Nemám tu trpělivost zapisovat si výroky, které se mi líbí. :-)

22 Janinka Janinka | E-mail | Web | 13. dubna 2016 v 17:05 | Reagovat

Bu bu bu je boží! :D

23 Anchor Anchor | E-mail | Web | 15. dubna 2016 v 16:06 | Reagovat

[22]: Jo! Taky se mi moc líbí! :-D Můžu tu básničku prosím kdyžtak dát do nějakého článku? :-) Samozřejmě se zdrojem! :-D

24 Anchor Anchor | E-mail | Web | 15. dubna 2016 v 16:09 | Reagovat

[16]: Ups, tady se na to už někdo ptal, že já si nepřečetla komentáře :-D

25 Anchor Anchor | E-mail | Web | 15. dubna 2016 v 16:11 | Reagovat

[14]: Veliké ups, tak paní se ptala na poznámečky a né na básničky *je rudá jako rak* ???

26 Čerf Čerf | E-mail | Web | 15. dubna 2016 v 21:43 | Reagovat

[21]: Já si zapisuju jen to, co z nějakého důvodu nechci zapomenout.

[22]: No, žádné veledílo to zrovna není :-)

[23]: Klidně dej, ale nebude to moc velká poetická ozdoba :-).

27 Bev Bev | E-mail | Web | 21. dubna 2016 v 14:09 | Reagovat

Je to parádní, smála jsem se u nepromokavé bundy, překopnuté elektriky a filmové nabídky pro seniory a některé postřehy mě zas skoro dojaly. Není žádný rozdíl mezi vyčtenými citáty a tvými vlastními, všechny se mi moc líbily. :-)

Taky jsem si chtěla zapisovat, ne teda, že bych měla co, ale občas přece jenom i mě něco napadne. Jenže jsem v obavě, aby si rodina nepřečetla mé zápisky, psala tak rychle, až mé písmo připomínalo těsnopis a když jsem se po několika dnech chtěla podívat, co jsem si to zapsala, zjistila jsem, že to po sobě nepřečtu. Dost mě to mrzí, protože se mi to zas tak často nestává. :-?  ;-)

28 Čerf Čerf | E-mail | Web | 22. dubna 2016 v 11:43 | Reagovat

[27]: Mám taky pár nečitelných věcí. Ale víc je jich takových, že v tu chvíli mi připadnou kouzelné a za pár dní jen přemýšlím, čím měl tak zaujaly. Ale ty, co dávám sem, jsou většinou prověřené časem :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama