"Nemít srandu a nemít hoře znamená být mrtev." (Jiří Voskovec) .

Co zajímavého se v roce 2017 událo na mém blogu?

10. ledna 2018 v 0:41 | Petr Vápeník |  Z blogového světa

Pozn.: Překvapilo vás, že právě teď, v hektickém období před prezidentskými volbami marním čas nezáživným bilančním článkem, co vše se odehrálo v uplynulém roce na mém blogu, místo abych zaujímal zřetelné politické postoje? Nu, jednak si myslím, že mým čtenářům jsou mé názory dostatečně známé, ale hlavně, prosím, berte tento text nikoli za výraz mé rezignace na tak zásadní politické téma, ale naopak mého bezbřehého optimismu, že se totiž uskuteční i druhé kolo volby, před kterým budu mít víc co říct. Jestli první kolo bude zároveň i kolem posledním, můj článek by byl stejně zbytečný, tak nač nadarmo plýtvat energií. To vás raději provedu několika tradičními zajímavostmi o životě tohoto blogu v nedávno zakončeném roce 2017, protože - jak myslím - trocha statistiky snad nemůže nikomu ublížit :-).

Jako už v několika posledních letech, i letos bude druhou částí mého ohlédnutí za uplynulým rokem shrnutí vybraných událostí přímo zde na blogu, protože věci obecnější a mimoblogové už jsem bilancoval minulý týden v článku Co mi také přinesl rok 2017? Předně musím konstatovat, že na rozdíl od roku 2016, který se mohl zdát kvůli mé soukromé "klidné revoltě" proti poměrům tehdy vládnoucím v Autorském klubu hektičtější a možná i aktivističtější, než ve skutečnosti byl (sumář najdou případní zájemci v článku Jaký byl můj blogový rok 2016?), rok 2017 se mi zdál být podstatně méně vyhrocený, ale o nic nudnější. Pojďme se tedy společně podívat na pár čísel ilustrujících to, co se tu vše za posledních 12 měsíců stalo, a připomeneme si i pár článků, které snad - z různých důvodů - za připomenutí stojí.

Začnu jako tradičně několika souhrnnými čísly: Celkem jsem na svém blogu v roce 2017 zaznamenal 31 389 návštěv, což je o 2.1% víc než v roce 2016. Dá se tedy říct, že blog k mému potěšení i nadále pokračuje v dlouhodobém povlovném přirozeném růstu. Mým cílem ovšem nebyla jen "hrubá návštěvnost", kterou navíc považuji za dost sporné měřítko blogového úspěchu, ale pokusil jsem se čtenáře na svých stránkách cíleně trochu pozdržet, např. "představovacím odstavcem" pro nové čtenáře, který - připouštím a omlouvám se - možná pravidelné návštěvníky trochu zdržuje nebo častým opakováním i štve). Snad společně s uvedenou omluvou přijmete i - pro mne - potěšující informaci, že se o celých 31% prodloužila doba průměrné návštěvy, a o 11% narostl počet zobrazených stránek. O 4% pak poklesla četnost těch případů, že čtenář blog jen otevře a zmizí; typicky jde o přístupy z vyhledávačů, kdy host hledá úplně jiný obsah, a po zobrazení blogu se proto okamžitě vrhá na zběsilý úprk.

Zvýšilo se mi procento čtenářů z České republiky (teď tvoří 92% ze všech návštěvníků), což je, myslím, hlavně projev razantního snížení počtu útoků ze strany zahraničních spamrobotů, které ke mně v roce 2016 k mé pramalé radosti dost přilnuly a v loňském roce jsem je nejspíš konečně přestal bavit. Kéž by jim tento přístup zůstal i v novém roce.

Podíl ženy - muži mezi zdejšími čtenáři a čtenářkami se meziročně vůbec nezměnil a dlouhodobě setrvává na poměru 60% žen a 40% mužů. I pozoruhodně rovnoměrné rozložení čtenářů podle věkových skupin zůstalo skoro beze změny, což je v pořádku, protože necílím svými články speciálně na žádný věkový segment. Přiznávám však, že mě potěšil i nadprůměrný 10% růst u nejmladšího sledovaného segmentu 18-24 let, což si překládám tak, že snad mé texty jsou srozumitelné nejen pro mé vrstevníky.

O celou čtvrtinu se zvýšil počet vracejících se návštěvníků. Skoro na dvojnásobek pak počet těch, kteří můj blog navštěvují opravdu pravidelně (více než 100 návštěv za rok). Podle očekávání se nadále zvyšuje počet přístupů z mobilních telefonů (22% z loňských 14%), 73% návštěvníků na blog ale stále přistupuje ze svého počítače.

Můj zmíněný dřívější spor se Standou jako "správcem" Autorského klubu měl nakonec v roce 2017 docela paradoxní závěr: Poté, co mne Standa celý rok 2016 zcela ignoroval (i když - jak se ukázalo - články, které jsem o něm napsal, velmi dobře znal :-)), těsně před svým odchodem mne - stejně tiše, jako mne kdysi z klubu vyřadil - zařadil zpátky. Samozřejmě jsem se musel proti takovému znovuzařazení také ohradit, protože jen potvrzovalo mnou kritizovanou netransparentnost a "cochcárnu", která v AK vládla. Jsem tak asi jedním z mála blogerů - ne-li jediným - který byl z Autorského klubu vyřazen hned třikrát, naposledy na vlastní žádost, které, myslím, Standa moc nerozuměl, protože se asi mylně domníval, že mým hlavním cílem bylo dostat se do klubu jakkoli zpět.

Návštěvnost v průběhu roku 2017 vykazuje tři vrcholy ve dnech, kdy se tři moje články objevily na titulce blog.cz: 11. února blog zaregistroval 222 návštěv a nad hranici 200 se dostal ještě 1. září (214 návštěv). Týdně se návštěvnost standardně pohybovala mezi 500 a 800 návštěvami. Naopak nejnižší počet návštěv jsem zaregistroval v sobotu 7.října (pouhých 43 návštěv).

Už potřetí za sebou jsem byl mezi nominovanými v anketě Bloger roku, i když tentokrát se mi na rozdíl od roku 2016 nepodařilo postoupit mezi 10 finalistů. I tak mě velmi potěšil nemalý ohlas mezi mými podporovateli a za každý hlas, který jsem od vás v anketě dostal, velmi děkuji.

Celkem jsem v roce 2017 publikoval 151 článků, což je mírné meziroční zvýšení (v roce 2016 jich bylo 145, předtím 147 a 143, takže jde o celkem setrvalou aktivitu).

Nejčtenějším článkem roku se stal článek O flustrátech a uzlech na krevetách (do Nového roku měl 618 přečtení), který jen potvrdil, že články z netradiční rubriky o češtině "Jazykové hrádky" patří mezi čtenáři k vůbec nejoblíbenějším. Přes 500 přečtení pak měl ještě "stříbrný" článek Čím vším jsem chtěl (a chci) jednou být (596 přečtení) a vzpomínka na testování inteligence v netradičním prostředí O IQ testech na sexuologii (536 přečtení).

Z fotočlánků měla největší ohlas reportáž Listopadová paměť (463 přečtení), z poloviny věnovaná fotografiím ze staré části Olšanských hřbitovů a z poloviny fotkám ze svátečního programu k připomenutí 28. výročí listopadových událostí roku 1989 na Národní třídě.

Na úplném konci roku jsem se zúčastnil vánoční literární soutěže, kde jsem se svou minipovídkou Schovávaná na třetí planetě (455 přečtení) získal nakonec v hlasování čtenářů krásné druhé místo.

Moje štědrovečerní básnička Vánoční sen z prosvítající látky, která byla speciálním vánočním dárkem pro člověka, kterého mám už pěkných pár let rád jako nikoho jiného, získala během jediného týdne nejen krásných 285 přečtení (které básničce vydané tiskem se něco podobného podaří, že?), ale k mé velké radosti se hned usadila na první příčce týdenního žebříčku nejlépe hodnocených článků na celém blog.cz, kde vydržela poctivě celý týden až do Nového roku (i Beatles by podobnému hitparádovému úspěchu mohli závidět :-)), což je věc, která u docela vážně míněné poezie není vůbec běžná a já aspoň něco podobného nepamatuji.

Z fejetonů měl podobně vlídné (i když "hitparádově" ne tak bezkonkurenční) přijetí článek U Heydrichů v koupelně (262 přečtení), na který jsem měl i několik podrobnějších mailových reakcí.

Přes 500 přečtení měl i jeden starší článek, konkrétně reportáž z mé první japonské cesty v roce 2011 Hakone - předpeklí i ráj. Popravdě, není mi moc jasný důvod, původně jsem si myslel, že článek sdílel někdo na facebooku, ale tomu neodpovídá skutečnost, že měl docela rovnoměrnou návštěvnost po několik měsíců (od dubna do srpna) a před tím ani potom už ani "ťuk". Protože nemám žádný ohlas v komentářích, neumím si bohužel odvodit žádné podrobnější skutečnosti, jen nepotvrditelné hypotézy, kterými vás nechci zbytečně zatěžovat.

No a jako obvykle uvádím pro zajímavost a případné čtenáře, kteří fandí těm odstrčeným, i článek, který měl úplně nejméně přečtení ze všech: Šlo o text O relativitě zpoždění (pouhých 80 přečtení), ve kterém jsem se snažil ukázat, jak zajímavá může být dynamika obyčejného zpoždění na celkem obyčejné cestě vlakem do Jeseníků.

Během roku jsem odmítl celkem 12 nabídek na komerční spolupráci, z nichž tři mi přišly obsahově docela smysluplné, ale nechtěl jsem ve svém psaní být omezovaný nebo směrovaný nějakou obchodní smlouvou.

Díky mým cestovatelským článkům o Japonsku a Lefkadě mě oslovila mailem asi dvacítka úplně neznámých lidí, kteří se mnou většinou probírali svůj záměr se do těchto krásných míst osobně podívat, ale někdy mě jen potěšili tím, že poděkovali za informace, které jim při plánování cesty nebo při vlastním cestování pomohly. Je báječné, když blog dokáže takhle spojovat lidi, kteří se vůbec neznají, a když se pak někdo třeba po návratu z cest po Japonsku ozve s tím, že si trasu organizoval podle mých reportáží a že zažil spoustu krásných zážitků, mám z toho pochopitelně velkou radost.

Existují blogeři, kteří vůbec nesledují běžnou návštěvnost či počet přečtení svých článků, ale zajímají je hlavně komentáře a diskuse k článkům. Pokud jde o tuto kategorii, mohl bych být snad ještě spokojenější, protože celkem jsem od vás, svých čtenářů, k nově publikovaným článkům loni obdržel 3221 komentářů (v tomto čísle nejsou zahrnuté moje odpovědi, jinak celkový počet komentářů byl 4756), což představuje zvýšení oproti roku 2016 o 45%. I tato skutečnost mne nakonec pohnula k tomu, abych se na komentáře a komentující podíval trochu blíž. Zajímavých informací je ale tolik, že je raději shrnu ve speciálním článku a ten dnešní už nebudu neúměrně nafukovat.

Vzhledem ke skutečnostem, o kterých pojednává tento článek, samozřejmě nemůžu skončit jinak než velkým poděkováním za čas, který mému blogu věnujete, za vaše názory, které mi píšete, za každý úsměv, který vám při čtení proběhne po tváři, i za případné emoce jiného druhu. Co jiného by mělo být smyslem takového blogu, když ne vyvolávání emocí, nejlépe samozřejmě pozitivních, protože těch negativních si užijeme v různých souvislostech a při různých příležitostech dost a dost. Děkuji vám a budu se i v tomto roce těšit na shledanou - a ještě lépe na shledávanou - nejlépe s vámi se všemi, pochopitelně.

Statistika pro bilanční článek, který (snad) vyjde zase asi tak za rok, už každopádně běží :-).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Joina Joina | Web | 10. ledna 2018 v 5:30 | Reagovat

Tak o takové čtivosti článků si mohu jenom nechat zdát. Ale je to fajn, že to tak u tebe vypadá :)

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 10. ledna 2018 v 8:10 | Reagovat

Přemýšlím o článku "Jak si ochočit spamrobota"...

3 VendyW VendyW | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 8:56 | Reagovat

[2]:Až na to přijdeš, dej vědět! :-D

4 VendyW VendyW | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 9:00 | Reagovat

Už se budu zas opakovat jako vždy když tvé bilanční články čtu. Jsem ráda že takový blog jako tvůj existuje, ale stejně i jsem ráda že jsem mohla autora poznat osobně a absolvovat s ním pár velmi zábavných hodin při toulání Prahou. Byť jsem mu asi vykecala do hlavy díru :-D  :-D. Přeju ti tak stejně úspěšné další roky blogování.

5 beallara beallara | Web | 10. ledna 2018 v 9:08 | Reagovat

Okamžitě mi vytanul hit...statistika nuda je, má však přesné údaje. Já teda skláním, jsem lempl líný, který nemá ani ponětí o číslech, mám se zase nad čím zamyslet.
A to s tím Standou mě nesmírně pobavilo, asi by jste si u kávy spolu neměli o čem povídat ? Já jsem žila v ulitě ženských blogů, tam bylo bezpečno, klidno a tam tento správce neměl potřebu dělat pořádek, měl na pilno jinde :-D

6 Kitty Kitty | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 12:01 | Reagovat

ČLÁNEK ZAJÍMAVÝ JAKO JINDY. MUSÍM PŘIDAT POZNÁMKU K TVÝMU VÁNOČNÍMU SOUTĚŽNÍMU ČLÁNKU - BOHUŽEL JSEM KLIKLA JINAM, PÁČ JSEM NEPOCHOPILA POINTU. AŽ JSEM DALA HLAS JINÉ POVÍDCE, POCHOPILA JSEM CHYTRÝ ZÁVĚR TVÉ POVÍDKY. TAKŽE KE VŠEM HLASŮM TEĎ PŘIDEJ JEŠTĚ JEDEN HLAS - MŮJ ;-)

7 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 10. ledna 2018 v 12:32 | Reagovat

Wow, máš statistiky tedy pořádně obšláplé! A zjevně to funguje, protože čísla jsou to velmi krásná :-) Snad bude nový rok pokračovat v pěkně nastartovaném růstu a my, zpovykaní mileniálové, budeme i nadále tvým textům dobře rozumět :-D

8 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 17:45 | Reagovat

Statistika holt někdy skrývá i záhady...tak stejnou a ještě větší čtenost článků i nadále...

9 Čerf Čerf | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 21:31 | Reagovat

[2]: Loni mi spamroboty uměle navyšovaly čísla. Letos to šlo i bez nich :-).

[4]: Díky. Však má Praha tulákům co nabídnout.

[5]: Nu, moc společných témat jsme se Standou za ty roky nenašli. Chudák, chtěl mi udělat radost a já jsem tou velkodušností pohrdl :-).

10 Čerf Čerf | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 21:37 | Reagovat

[6]: Díky za dodatečný hlas; mám to prostě psát jasněji! Ale to bych teď měl - jako Petr Nárožný ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje - trvat na opakování ceremoniálu :-).

11 Čerf Čerf | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 21:46 | Reagovat

[7]: Řekl bych, že asi nebudeš úplně typickým příkladem "zpovykaného mileniála" :-). Ono v těch statistikách se dá najít leccos, jen s tím trochu umět zacházet.

12 Čerf Čerf | E-mail | Web | 10. ledna 2018 v 21:47 | Reagovat

[8]: Díky, však tyhle statistiky osobně hrdě vylepšuješ :-).

13 klavesnicetuka klavesnicetuka | 11. ledna 2018 v 9:07 | Reagovat

Takže proč Tě vyřadili z AK nevíš že?Ale matně si pamatuji, že ještě někdo jiný o tom psal, že ho tak potichu vyřadili..

tak to mě nemusí trápit, že mě tam nikdy nezařadili :-D

14 Cecílie Cecílie | Web | 11. ledna 2018 v 15:29 | Reagovat

Co dodat? Mám se ještě hodně co učit a to nejen ve statistice.

15 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 11. ledna 2018 v 22:28 | Reagovat

Statistika nemusí být jen nuda, jak se zpívá v mé oblíbené pohádce Princové jsou na draka. Ty ji umíš proměnit v docela zajímavou veličinu :-)

16 Čerf Čerf | E-mail | Web | 11. ledna 2018 v 22:48 | Reagovat

[13]: To vím shodou okolností docela přesně: Bylo to tehdy čistě osobní, prostě jsem svým jednáním Standu štval a on se přes to nebyl schopný přenést. Někdy je člověk příliš slabý na to, aby překonal, co je mu dáno, i když sám cítí, že je to v dané situaci hloupé; vůči tomu, myslím, není nikdo úplně imunní.

17 Čerf Čerf | E-mail | Web | 11. ledna 2018 v 22:52 | Reagovat

[14]: Přesně totéž platí i pro mne :-).

[15]: Tentokrát jsem zůstal jen na povrchu, nešel jsem do žádných podrobností a závislostí. Však blog není politická ani marketingová kampaň, abych ho ladil čistě podle statistických výsledků; stačí mi základní trendy a nějaká upozornění, čemu bych třeba měl věnovat větší pozornost.

18 klavesnicetuka klavesnicetuka | 11. ledna 2018 v 23:23 | Reagovat

[16]: aha..no já si teda nedovedu představit, že můžeš někoho štvát ;-)

19 Čerf Čerf | E-mail | Web | 12. ledna 2018 v 0:43 | Reagovat

[18]: Ale jo, někdy jsem na facku :-).

20 Janinka Janinka | E-mail | Web | 12. ledna 2018 v 9:52 | Reagovat

Skvělá rekapitulace!

Jsem za tebou hned v závěsu, z AK jsem byla vyloučena 2x. Ale zřejmě jsem zase jediná, která z něj 2x na vlastní žádost vystoupila :-D.

21 Ježurka Ježurka | Web | 12. ledna 2018 v 15:09 | Reagovat

Díky za opravdu zajímavé bilancování loňského roku. Statistiku mám ráda, hodně toho napoví a určitě to není žádná nuda, ale muselo Ti to dát hodně práce to takto zpracovat. Chválím.

22 sugr sugr | E-mail | Web | 12. ledna 2018 v 17:52 | Reagovat

Petře tvé zajímavosti v roce 2017 se fajn čtou, žádné fňukání, ale fakta, která lze jen obdivovat. Jinak se přidám k Janince
[20]: do řady. I já jsem byla vyloučena, jednou na mou žádost a podruhé z neznámých důvodů, tedy ze stejných jako ty a Pavel Tlusťjoch. ;-)

23 Janinka Janinka | E-mail | Web | 12. ledna 2018 v 19:19 | Reagovat

[22]: Ne ne, kdepak, žádný do řady, mě naopak z neznámých důvodů potichu do klubu vrátil, i když jsem o to nestála, takže jsem o vyloučení žádala podruhé :-D.

24 quick quick | 12. ledna 2018 v 19:51 | Reagovat

[19]: Raději ne, on by mohl mít někdo třeba ambice na třetího Saturnina. :-)

25 Čerf Čerf | E-mail | Web | 12. ledna 2018 v 23:08 | Reagovat

[20]: Tak v tom se ti opravdu nemohu rovnat :-)

[21]: Je to jen povrchní pohled, nic speciálního. Popravdě, nehledal jsem v datech nic speciálního a nejspíš bych to ani neuměl.

26 Čerf Čerf | E-mail | Web | 12. ledna 2018 v 23:19 | Reagovat

[22]: Ano, chtěl jsem, aby to bylo hlavně věcné.

Pokud jde o AK, ty moje důvody nejsou nijak neznámé, ostatně to hlavní z nich jsem popsal už ve svém tehdejším článku. Standa mi k tomu s dlouhým odstupem (těsně před svým odchodem) pár vět napsal a požádal mě, abych to nezvěřejňoval, a já se podle jeho přání zařídil.

27 Maglaiz Maglaiz | E-mail | Web | 19. ledna 2018 v 16:13 | Reagovat

Možná by ses měl, čistě z vědeckého zájmu, častěji vrhat AK po krku, abys tím mohl potvrdit teorii, že jakýkoliv blog prodává špatná reklama AK.

28 Čerf Čerf | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 0:09 | Reagovat

[27]: Myslím, že AK už v reklamním prostoru moc netáhne. Standa byl Standa! :-)

29 Maglaiz Maglaiz | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 9:11 | Reagovat

[28]: Tak jest. Se Standou skončila veškerá junda.

Osobní pozn.: Je dosti smutné, že jsem se dozvěděla o ukončení činnosti Báry od drahé studující kolegyně v Den otevřených dveří u nás na katedře historie. :-D

30 Čerf Čerf | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 9:40 | Reagovat

[29]: Bára je tajnůstkářka a jako takovou by ji možná znervóznilo, že se o ní tak otevřeně hovoří navíc na dni tak otevřených dveří :-).

31 Maglaiz Maglaiz | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 10:06 | Reagovat

[30]: Nic zlého se neřeklo, to snad bude při konečném soudu bráno jako polehčující okolnost.

32 Čerf Čerf | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 10:35 | Reagovat

[31]: To je  právě znervózňující, hovoří-li se otevřeně a ještě nijak ve zlém. Něco takového snad ani není možné mít pod kontrolou ;-).

33 stuprum stuprum | Web | 6. února 2018 v 23:37 | Reagovat

Bára je Standa, akorát si navlík sukni!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama